• Konkurs Wiedzy Pożarniczej

          • W dniu 12 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół w Zalewie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

            Organizatorami Turnieju byli Burmistrz Zalewa we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Iławie oraz Zarządem Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Zalewie.

            W turnieju wiedzy wzięli udział uczniowie  szkół podstawowych gminy Zalewo w dwóch grupach wiekowych:
            I grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV,
            II grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII.

            Naszą szkołę w swoich kategoriach wiekowych reprezentowało sześciu uczniów.

            W grupie wiekowej kl. I-IV Szymon Kozakiewicz z klasy 4 zdobył trzecie miejsce.

            Serdecznie gratulujemy!

             

             

          •   Dyskusyjny Klub Książki

          •          12 kwietnia to Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Z tej okazji uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Publicznej.

            Były to kolejne zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki a tematem były podróże kosmiczne.

                   Na początku dzieci obejrzały krótką prezentację pt. Kosmos.  Pani Malwina odczytała fragment książki pt. Wielcy wynalazcy. Wszyscy w skupieniu wysłuchali historii związanej z pierwszymi podróżami w kosmos. Dzieci dowiedziały się, że właśnie 12 kwietnia 1961 roku astronauta radziecki Jurij Gagarin odbył pierwszą w historii ludzkości podróż kosmiczną. Kilka lat później amerykański astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. 

                 W kolejnej części spotkania każdy mógł wykonać postać astronauty z materiałów papierniczych.

                  Następnie uczniowie podziękowali pani Malwinie za ciekawe zajęcia. Skorzystali też z okazji aby wypożyczyć kolejne książki do samodzielnego czytania.

                                                                                                                                                    M. Potorska

          • Konkurs recytatorski - eliminacje gminne

          •    3 kwietnia 2024 roku w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbyły się Gminne Eliminacje do 40. Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Spotkania z poezją.

               Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
            Alicja Ratas kl. III

            Paweł Rachwał kl. III
            Konstanty Tarnowski kl. VI
            Filip Wrona kl. VI
            Maja Piętka kl. VIII
            Antonina Tarnowska kl. VIII

               Miło nam poinformować, że Antonina Tarnowska zajęła pierwsze miejsce w grupie wiekowej klas VII VIII i przedstawi wybrane utwory podczas Eliminacji Rejonowych, które odbędą się 17 kwietnia 2024 roku w Kinoteatrze w Iławie. Jesteśmy dumni z sukcesu Tosi oraz z postawy pozostałych naszych reprezentantów.
            Serdecznie dziękujemy zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom i opiekunom.

              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Dziękujemy Pani Ani Rachwał, która dopingowała dziś naszych recytatorów i sprawowała nad nimi opiekę.

            zdjęcia

            Notatkę sporządziła Hanna Alicja Bobek-Kaśkiewicz

          • 2 KWIETNIA–MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

          •    To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

               Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

               Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo, w roku bieżącym jest nim, Japońska Sekcja IBBY. IBBY wierzy, że rozwijanie wyobraźni prowadzi do wzajemnego zrozumienia i tolerancji – WYOBRAŹNIA jest słowem kluczem tegorocznych obchodów.


            Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni – to hasło tegorocznego święta książki.



               Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.


               W związku z tym ciekawym i ważnym świętem, uczniowie na języku polskim zmierzyli się z tym trudnym do zdefiniowania słowem, mianowicie z wyobraźnią. Stworzyli piękne plakaty, mapy myśli, wiersze, a także próbowali zdefiniować wyobraźnię, co okazało się nie lada wyzwaniem.

            Prace dzieci zostały upamiętnione na fotografiach, zapraszamy do obejrzenia.

             

            Notatkę sporządziła Hanna Alicja Bobek-Kaśkiewicz.

          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE

          • Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu

            zdrowia, uśmiechu oraz wszelkiej pomyślności,

            a w tych szczególnych dniach atmosfery radości i miłości.

            Rada Pedagogiczna             Dyrektor Szkoły

          • Kiermasz wielkanocny 2024

          • 27 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się Kiermasz Wielkanocny. Rodzice przygotowali słodkie przekąski, ciasta, babeczki i inne pyszne łakocie, które sprzedawali na szkolnym holu. W świetlicy szkolnej zorganizowano kawiarenkę, gdzie sprzedawana była ciepła herbatka, kawka i zupka. Chętni mogli również wybrać ozdoby świąteczne.

            Rada Rodziców zebrała ponad 1600,00 zł.

            Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie oraz obsługę.

            Mamy nadzieję, że następnym razem frekwencja uczniów będzie wyższa.

            Koordynator wydarzenia z ramienia szkoły, Pani Hanna Bobek-Kaśkiewicz dziękuje wszystkim uczniom oraz pracownikom obsługi za pomoc w ustawianiu stolików i krzeseł, Panu Piotrowi Przyczynie, Pani Bogumile Horbie oraz Pani Julicie Sobolewskiej za pomoc w organizacji.

            Notatkę sporządziła Hanna Bobek-Kaśkiewicz

            zdjęcia

          • Wycieczka do Elbląga

          •    W dniu 21 marca odbyła się wycieczka do Elbląga. Wzięły w niej udział dzieci z grup przedszkolnych Smerfów, Sówek oraz  z I i II klasy. Pojechało razem 30 osób.​​​​​​

               Wyruszyliśmy o godz. 8:30 z Boreczna, a już o 9:30 byliśmy na Elbląskiej Starówce. Przed Bramą Targową koło figury Piekarczyka zrobiliśmy pamiątkowe fotografie. Następnie przeszliśmy do Parku Piekarczyka, gdzie czekały na dzieci różnorodne zręcznościowe atrakcje. Każdy oczywiście zaopatrzony był w antypoślizgowe skarpetki, które były niezbędne dla bezpiecznego poruszania się po terenie. Czas upłynął tam bardzo szybko, zbyt szybko według niektórych, ale były jeszcze inne atrakcje. Podczas spaceru wzdłuż Kanału Elbląskiego poszukiwaliśmy miniaturek Piekarczyka. Udało się odnaleźć 3 figurki, każda z innym atrybutem. Trochę popadywało, więc z przyjemnością udaliśmy się do Staromiejskiego Ratusza, gdzie oglądaliśmy makietę Elbląga z czasów średniowiecza oraz miniwernisaż. Wystawa była kolorowa i zainteresowała wszystkich. Każdy chciał mieć suwenir z wycieczki, zatem uczniowie udali się na zakupy do sklepiku z pamiątkami.

               Ostatnią atrakcją był Mc'Donald - tradycyjnie zajechaliśmy tam po zwiedzeniu miasta. O godzinie 16 szczęśliwie wróciliśmy do Boreczna.

            Dorota Zinkiewicz

          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          • „Spotkania z poezją

               Dziś o poranku w sali polonistycznej nr 2 w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Spotkania z poezją”. Jury w składzie: przewodniczący – Dyrektor Szkoły  - miłośnik literatury pięknej - Pan Ryszard Zakrzewski, członek jury – bibliotekarz, historyk, polonista i poeta, Pan Piotr Przyczyna oraz członkini jury – pedagog szkolny, wielbicielka literatury polskiej dla dzieci, utalentowana muzycznie, Pani Anna Rachwał oceniało występy uczestników konkursu. W eliminacjach szkolnych wzięło udział dziewiętnastu recytatorów, których komisja oceniała w następujących kategoriach: interpretacja, dykcja, ekspresja oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszystkie dzieci pokonały tremę
            i zaprezentowały się najlepiej, jak potrafiły.

               Jury po naradzie podziękowało dzieciom za udział w konkursie i przedstawiło następujące wyniki.

            W kategorii I klas I-III:

            I miejsce zajęła Alicja Ratas

            II miejsce zajął Paweł Rachwał

            III miejsce zajęła Laura Orkwiszewska

            W kategorii II klas IV-VI:

            I miejsce zajął Konstanty Tarnowski

            II miejsce zajął Filip Wrona

            III miejsce zajęli Dominik Zagrobelny oraz Krzyś Kopczyński

            W kategorii III klas VII-VIII:

            I miejsce zajęła Antonina Tarnowska

            II miejsce zajęła Maja Piętka

            III miejsce zajął Karol Remiszewski

             

               Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom. Przypominamy, że osoby, które zajęły I i II miejsce będą reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach gminnych w Zalewie 3 kwietnia 2024 roku. Uczestnicy konkursu na koniec przedsięwzięcia otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Nagrody zostaną wręczone podczas apelu dyplomowego w czerwcu.

               Organizator konkursu, Pani Hanna Bobek-Kaśkiewicz składa serdeczne podziękowania uczestnikom konkursu za poświęcony czas i zaangażowanie, szacownemu jury za cierpliwość i profesjonalizm, Pani Bogumile Horbie oraz Pani Julicie Sobolewskiej i Panu Piotrowi Przyczynie za pomoc w organizacji wydarzenia.

            zdjęcia

            Notatkę sporządziła Hanna Alicja Bobek-Kaśkiewicz

             

          • Obchody Dnia Świętego Patryka w szkole

          •    Dzień Świętego Patryka to tradycyjne święto irlandzkie (obchodzone 17 marca) jednak uczniowie chętnie poznają zwyczaje innych krajów, szczególnie tych anglojęzycznych. Z okazji tego dnia większość z nich przybyła na lekcje ubrana na zielono, tak jak to robią w tym dniu Irlandczycy.

               Podczas zajęć w klasach I – VIII, które odbywały się w ciągu całego tygodnia (18 – 22.03), uczniowie poznawali historię i postać Świętego Patryka, poznali również wiele ciekawostek na temat geografii i kultury Irlandii. Były kolorowanki, wykreślanki, quizy, filmy, wykonywanie zielonych opasek, koniczynek, a nawet nauka irlandzkiego tańca - wszystko związane z obchodami Dnia Świętego Patryka. Lekcje przeprowadzone były metodą projektu językowego.

            zdjęcia

          • Dzień bez plecaka

          •     Coraz częściej obchodzony jest w szkołach wyjątkowy dzień. Dzień bez plecaka, bo o nim właśnie mowa, świętowany jest zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich. I wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka i zostawienie w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu może posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, sklepowy wózek, koszek a nawet frytkownica.

                Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Dzień bez plecaka odbył się w naszej szkole 21 marca br. Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją. Zdjęcia mówią same za siebie...

                 Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do zabawy!

          •   Powitanie wiosny

          •          Zgodnie z tradycją 21 marca wyruszyliśmy na spacer z marzanną, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę.  W tym roku poszliśmy tylko my, uczniowie klasy III, ponieważ młodsi koledzy pojechali na wycieczkę, starsi zaś celebrowali w szkole „Dzień bez plecaka”

                    Wcześniej przygotowaliśmy w klasie kukłę z materiałów papierniczych. Pożegnaliśmy zimę wrzucając jej kukłę do ogniska. Recytowaliśmy przy tym znany wierszyk” Marzanno, marzanno, ty zimowa panno w ogień cię wrzucamy, bo wiosnę witamy”

                     Wracając do szkoły obserwowaliśmy wiosenne oznaki budzącej się do życia przyrody. Dostrzegliśmy kwitnące przebiśniegi, krokusy i rozwijające się bazie na wierzbach. Na drodze witały nas łabędzie i dzikie kaczki, które wcześniej podziwialiśmy z okna naszej klasy. W oddali słychać było gęganie przelatujących dzikich gęsi i klangor żurawi. Padał ciepły wiosenny deszczyk, mimo to dobrze się bawiliśmy  i byliśmy w radosnych nastrojach. To sprawiła wiosna!

                                                                                                              Uczniowie klasy trzeciej

          • Wycieczka do kina

          •          W środę (13.03.2024r.) klasy 7 i 8 wybrały się na wycieczką do multikina, aby obejrzeć film z gatunku science – fiction pt. „Diuna 2”.

                      Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. Ukazuje bardzo odległą przyszłość. Pustynna planeta Arrakis, zwana także Diuną, jest jedynym miejscem we wszechświecie skąd wydobywa się melanż - cenną substancję, która nie tylko przedłuża życie, ale również pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość.

          • 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

          •    1 Marca obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Iwony Bartoszewskiej przygotował okolicznościową gazetkę z pięknym plakatem wykonanym przez uczennicę klasy VII Irminę Wojciechowską. Natomiast podczas lekcji historii o niezłomnych, polskich bohaterach, a szczególnie o Danucie Siedzikównie Ince opowiadał pan Piotr Przyczyna.

          • Dyskusyjny Klub Książki

          •           23 lutego 2024 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Publicznej. Były to kolejne zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. Temat zajęć związany był z marzeniami.

                   Na początku dzieci wypowiadały się na temat swoich marzeń, odpowiadały na pytanie: Dlaczego warto mieć marzenia? Pani Malwina odczytała fragment książki pt. Wielcy przyjaciele dzieci. Wszyscy w skupieniu wysłuchali historii znanego piłkarza Roberta Lewandowskiego. Dzieci dowiedziały się, jaką długą drogę musiał pokonać piłkarz, aby spełnić swoje marzenia. W dalszej części spotkania każdy mógł odegrać scenkę przedstawiającą jakieś swoje marzenie. Swoje plany i skryte marzenia dzieci przedstawiły również w pracy plastycznej.

                  Na koniec zajęć uczniowie wypożyczyli do przeczytania książki,  podziękowali pani Malwinie za ciekawe zajęcia. Mamy nadzieję, że chociaż niektóre marzenia dzieci spełnią się w przyszłości.

             

                                                                                                                                                    M. Potorska

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

          • „A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
            Nie znać języka swego-hańbą oczywistą”.
                                               F.K. Dmochowski


               21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to w obronie języka bengalskiego zginęło 5 studentów.  

               W historii Polski też możemy odnaleźć wiele przykładów postaw Polaków, którzy za cenę własnego życia bronili mowy ojczystej i dorobku kulturalnego naszego narodu. Dzięki temu żyjemy dzisiaj w kraju, w którym możemy bez przeszkód i z dumą posługiwać się własnym językiem. Świadczy on o tożsamości narodowej
            i patriotyzmie „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” (Mikołaj Rej). Ideą MDJO jest podkreślenie różnorodności językowej i kulturowej świata, promowanie wielojęzyczności, 
            a także zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące.
             Z tej okazji w naszej szkole można obejrzeć wystawę słowników języka polskiego: małego języka polskiego, poprawnej polszczyzny, synonimów, frazeologiczny, terminów literackich i wiele innych, przygotowaną w sali polonistycznej nr 2.  Ponadto zachęcamy do obejrzenia prezentacji dotyczącej owego święta, zamieszczonej na naszej stronie internetowej. Chętni uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły mogą zabrać ze sobą przygotowaną definicję ciekawego słowa, wyjaśnione wyrazy będą czekały na wszystkich do wylosowania na korytarzu szkolnym podczas długiej przerwy. W tym dniu przypomnijmy o szczególnych trudnościach związanych z pisownią i pamiętajmy o zasadach ortograficznych oraz poprawnej odmianie. Na drzwiach do klas powieszone zostały ciekawe łamańce językowe, dzięki którym każdy może poćwiczyć swoją dykcję. To również dobry moment na przypomnienie sylwetek najistotniejszych polskich twórców. „Twórcy mowy polskiej” to tytuł gazetki, która przedstawia sylwetki twórcze wybitnych przedstawicieli literatury polskiej: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, a także cytaty dotyczące mowy jako naszego największego skarbu kulturalnego.

            Prezentacja: 21 lutego - Miedzynarodowy Dzien Jezyka Ojczystego.pdf
             

          • "Poczuj chemię do fizyki"– nietypowa lekcja

          •  

            We wtorek, 20 lutego 2024 r. w naszej szkole gościła Grupa „Zaelektryzowani”,  która zrealizowała niecodzienną lekcję pt. „Poczuj chemię do fizyki”. W programie znalazły się atrakcyjne eksperymenty i doświadczenia: efektowna zabawa z wodorem, nadmuchiwanie foliowego rękawa, doświadczenia z ciekłym azotem, z helem, który zmienił wysokość głosu uczniów podczas próby mówienia. Jazda na rowerze przeciwskrętnym okazała się nie lada wyzwaniem dla Kostka. Wszyscy uczniowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali prezentowane ciekawe zjawiska fizyczne, chemiczne.

            Ten pokaz był okazją do przybliżenia dzieciom w bardzo prosty, atrakcyjny, zrozumiały, a przede wszystkim bezpieczny sposób tajników z zakresu fizyki i chemii. Przy każdym doświadczeniu prowadzący zwracał szczególną uwagę na bezpieczeństwo – "Nie róbcie tego w domu"! Animator dowiódł, że nauka fizyki i chemii nie musi być nudna! Dziękujemy Grupie „Zaelektryzowani” za ciekawy pokaz doświadczeń i eksperymentów chemiczno – fizycznych.

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            Informację przygotowała

            Anna Rachwał

          • WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY

          •           Walentynki  były obchodzone w południowej i zachodniej Europie już w średniowieczu.
            Do Polski zwyczaj dotarł z Niemiec i przyjął się w latach 80 XX wieku, w kalendarzu powiązany jest z św. Walentym, patronem zakochanych, małżeństw i ludzi chorych. 

                 Dziś walentynki to zwyczajowo dzień okazywania sobie sympatii, przyjaźni, bliskości. Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta – roznoszone były walentynkowe karteczki, liściki, lizaki, oczywiście z serduszkami! W ubiorach królował kolor czerwony.     

                 Bardzo dziękuję członkom Samorządu Uczniowskiego za pomoc w przygotowaniu walentynek.

            zdjęcia

            Bartoszewska Iwona