Nawigacja

 • Podręczniki na rok szkolny 2017/2018

 • Wycieczka do Olsztyna

     12 czerwca 2017r grupa uczniów z klas IV-VI SP Boreczno wyjechała na wycieczkę szkolną do Olsztyna.

    Najpierw odwiedziliśmy Olsztynek. Tutaj przewidziana była zajęcia  plastyczne pod pod opieką pracowników Skansenu pt. "Nie święci garnki lepią". Uczniowie wykonali z gliny naczynia według własnych pomysłów. Swe dzieła po wyschnięciu mogli zabrać ze sobą.

    Następnie zwiedziliśmy obiekty muzeum budownictwa ludowego: drewniane chaty kryte strzechą i ich wyposażenie, szkołę, kościół, gospodę i wiatraki. Po zwiedzaniu dzieci mogły kupić pamiątki.

     Kolejny etap naszej wycieczki to cmentarz żołnierzy poległych w I wojnyświatowej i ofiar Stalagu IB z czasów II wojny światowej.

   

 • Turniej piłki nożnej 2017r.

  6.06.2017 roku w piękny słoneczny dzień  na Orliku w Zalewie odbył turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły w Zalewie. Zawody zakończyły się sukcesem naszych uczniów z gimnazjum, którzy nie przegrali żadnego meczu i zajęli pierwsze miejsce.

  Skład zwycięskiej drużyny: De Rosa Rocco Jordan, Klein Paweł, Nowosielski Hubert, Wiśniewski Arkadiusz, Zalman Jakub, Długiński Dawid, Lewicki Piotr. Oprócz pucharu została przyznana nagroda dla najlepszego zawodnika meczu, a został nim De Rosa Rocco Jordan (notabene strzelił najwięcej bramek).

  Uczniów przygotowywał Ryszard Zakrzewski.

   

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej piłki nożnej 2017.

 • Wygrali wycieczkę do Niemiec!

  29.05.2017 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w konkursie języka niemieckiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej w Morągu.
  Dominika Gałęza, 
  Sandra Rawińska,
  Kaja Makar,
  Maria De Rosa,
  Maciej Wrona,
  Bartosz Zienkiewicz 
  Wygrali 8-dniową wycieczkę do Suhl w Niemczech. Będzie to wakacyjny kurs języka niemieckiego połączony ze zwiedzaniem. Do konkursu przygotowała uczniów pani Irena Wółkiewicz.
                                                                                 Gratulujemy uczniom i życzymy dobrego wypoczynku!

   

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczkę do Niemiec.

 • Szkoły średnie czekają!

   

  Klasa III Gimnazjum stoi przed trudnym wyborem szkoły średniej. Pomocą w wyborze były spotkania z przedstawicielami różnych szkół ponadgimnazjalnych.

  W drugim semestrze odwiedzały nas delegacje z „Ekonomika” w Osródzie następnie z „Mechanika” w Iławie, „Rolnika” w Ostródzie, „Żeromka” w Iławie, „Budowlanki” w Iławie.

  My również wyjeżdzaliśmy na dni otwarte do szkół w Ostródzie i Iławie.

  Mieliśmy okazję posłuchać przedstawiciela firmy ANIMEX która opowiadała o możliwości zatrudnienia w zakładach Animex Foods Sp.z o.o.

  Po tych wszystkich spotkaniach decyzję musi podjąć każdy z nas. Życzymy dobrych wyborów!

  Napisały Justyna i Kasia z klasy IIIG

 • Turniej piłki siatkowej 2017r.

  25 maja 2017 roku w Dobrzykach odbył się turniej siatkarski, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły w składzie: De Rosa Rocco, Jędrzejowska Aleksandra, Klein Paweł, Lewicki Piotr, Nowosielski Hubert, Radecka Aleksandra, Wiśniewski Arkadiusz, Zalman Jakub.

  W zmaganiach uczestniczyło cztery zespoły ze szkół gimnazjalnych. Zawodnicy z Boreczna wygrali wszystkie swoje mecze i zajęli pierwsze miejsce. Została przyzna nagroda dla najlepszego zawodnika turnieju, a został nim Jakub Zalman.

  Uczniów przygotowywał Ryszard Zakrzewski.

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej piłki siatkowej 2017.

 • Akcja "Czyste Jeziora i Rzeki"

  18 maja uczniowie Zespołu Szkół w Borecznie wzięli udział w Akcji "Czyste Jeziora i Rzeki" organizowanej pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego. Uczniowie, pod opieka nauczycieli, sprzątali brzegi jeziora Jeziorak.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii Akcja "Czyste Jeziora i Rzeki" 2017.

 • Turniej piłki halowej 2017r.

  W środę 17 maja 2017r. w hali sportowej w Zespole Szkół w Borecznie odbył się Turniej Piłki Halowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Impreza została zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego. Celem spotkania było popularyzowanie piłki nożnej oraz podnoszenie sprawności fizycznej uczniów.

  Do rywalizacji stanęło 5 drużyn. Po dwie z Zalewa i Boreczna i jedna z Dobrzyk. Mecze rozgrywane były w systemie „każdy z każdym”. Najlepsi okazali się uczniowie z Boreczna w składzie:

  1. De Rosa Rocco
  2. Klein Paweł
  3. Nowosielski Hubert
  4. Wiśniewski Arkadiusz
  5. Zalman Jakub

   

  Zwycięzców dekorował Dyrektor Zespołu Szkół w Borecznie.

              Kolejność:

                                        1. Boreczno 1

                                        2. Zalewo 1

                                        3. Zalewo 2

                                        4. Dobrzyki.

                                        5. Boreczno 2

   

  Uczniów przygotowywał Ryszard Zakrzewski.

   

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej piłki halowej 2017r..

 • Apel z okazji święta Konstytucji 3 maja.

  Apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły.

  Aby uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie maja słowa "ojczyzna" i "patriotyzm" oraz, aby upamiętnić wydarzenia ważne dla naszego kraju, uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum przypomnieli o 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  Uroczysty apel odbył się 4 maja 2017 r. i rozpoczął się od wspólnie zaśpiewanego Mazurka Dąbrowskiego przez całą społeczność szkolną.

  Następnie uczennica klasy I szkoły podstawowej, Antonina Tarnowska oraz uczennica klasy II gimnazjum, Kaja Makar, zarecytowały wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", Nie zabrakło również pieśni, takich jak: Witaj majowa jutrzenko, Tu wszędzie jest moja ojczyzna, Oda do radości, Hymn Konstytucji 3 Maja, jak również Ojczyzno ma oraz Miasto w solowym wykonaniu Kai Makar.

  Wzruszającej recytacji wierszy o tematyce patriotycznej dokonały Martyna Sostek z klasy VI, Ilona Zagrobelna z klasy I g oraz Sandra Rawińska z klasy III g.

  Doniosłego charakteru uroczystości nadały własnoręcznie wykonane przez uczniów kotyliony, które zdobiły pierś każdego z uczestników apelu.

  Dekorację stanowiły również kotyliony z napisami "Bóg", "Honor" i "Ojczyzna".

  Uczniów do apelu przygotowali i nad całością czuwali nauczyciele: p. Anna Rachwał i p. Piotr Grodzicki. 

 • Sukces na konkursie ortograficznym

  12 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Zalewie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza Zalewa. Uczennica klasy III g, Sandra Rawińska zajęła w nim pierwsze miejsce w kategorii gimnazjów. Tym samym powtórzyła swój sukces sprzed dwóch lat. Uczennicę do konkursu przygotował pan Sławomir Cieplicki. Gratulujemy wygranej!

  Więcej zdjęć z konkursu można obejrzeć na stronie Zespołu Szkół w Zalewie : 

 • Rozstrzygnięcia konkursów czytelniczych

  W zakładce biblioteka umieszczono wynik przeprowadzonych konkursów czytelniczych:

  Konkurs na Exlibris szkolny

  Konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej lektury.

 • Egzamin gimnazjalny

  W dniach 19-21 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy 3 gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny. W ciagu trzech dni musieli wykazać się wiedzą z wielu dziedzin. Pierwszego dnia gimnazjaliści pisali test z języka polskiego i historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Drugiego dnia arkusze egzaminacyjne sprawdzały opanowanie wiedzy i umiejętności z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych (geografii, biologii, chemii i fizyki). Na zakończenie uczniowie zmierzyli się z zadaniami z wybranego przez siebie języka obcego.

  Mamy nadzieję, że wyniki, które uczniowie osiągną pozwolą im dostać się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.

 • Gminny Turniej Tenisa Stołowego 2017

  Klasyfikacja chłopcy:

  1. De Rosa  Rocco Jordan: Boreczno

  2. Nowosielski Hubert: Boreczno

  3. Tunkiewicz Marek: Zalewo

  4. Liwenda Krystian: Boreczno

  Klasyfikacja dziewcząt:

  1. Buczkowska Karolina; Boreczno
  2. Radecka Aleksandara: Boreczno
  3. Jedrzejowska Aleksandra: Boreczno
  4. Rawińska Sandra: Boreczno

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gminny Turniej Tenisa Stołowego 2017.

 • 24.05.2017

  W dniu 10 marca 2017r. 24 uczniów z Zespołu Szkół w Borecznie i 22 uczniów z Zespołu Szkół w Zalewie uczestniczyło w warsztatach chemicznych, prowadzonych przez Centrum Małej Chemii w Toruniu. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Pierwszą stanowili uczniowie kl. III gimnazjum, dla których warsztaty były jednocześnie kursem przygotowawczym do egzaminu gimnazjalnego. Kilka godzin wykonywania doświadczeń i pokazów pozwoliło gruntownie powtórzyć materiał objęty podstawą programową a jednocześnie utrwalić umiejętności przeprowadzania doświadczeń i formułowania wniosków. Druga grupa to uczniowie klas I i II gimnazjum. W parach, pod czujnym okiem prowadzących przeprowadzali doświadczenia, realizując empirycznie treści kształcenia ujęte w podstawie programowej. Zaangażowanie i profesjonalizm prowadzących wciągnęły młodzież w świat eksperymentu, a niesamowitą frajdę sprawiły uczniom doświadczenia, którym towarzyszyły efekty świetlne i wybuchowe. Po zajęciach był czas na zwiedzanie Torunia. Grupą opiekowali się Robert Jędrzejak, Jarosław Szymański, Ewa Balkowska i Jan Lichacz. O transport zadbał Dyrektor Zespołu Szkół w Borecznie Andrzej Nowicki.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki w galerii.

 • Forum Zdrowia dla rodziców - twoje własne H2O

   

  TWOJE WŁASNE H2O

  Każdy wie, że woda jest niezbędna do życia i trzeba ją pić w określonych ilościach. Ale czy wiesz, co to jest woda metaboliczna i kiedy powinniśmy pić więcej niż zazwyczaj? I dlaczego w organizmach mężczyzn jest więcej wody niż u kobiet? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat wewnętrznego bilansu wodnego.

  Woda jest składnikiem wszystkich organizmów żywych i spełnia wiele istotnych biologicznie i fizjologicznie funkcji.

  75% - 60% - 50%

  Zawartość wody w organizmie zależy od wieku, płci i masy ciała. Najwięcej wody zawiera organizm noworodków – stanowi ona 75% masy ich ciała. U niemowląt powyżej 6 miesiąca życia ilość wody spada do 60% i utrzymuje się na tym poziomie w ciągu dorosłego życia. Jest to przeciętna zawartość wody w organizmie człowieka. Z wiekiem zawartość wody spada i w organizmie osób starszych, w zawiązku ze spadkiem beztłuszczowej masy ciała, wynosi 50%. Jednak obserwuje się pewne różnice w zawartości wody w organizmie w zależności od płci. Z czym to jest związane?

  Więcej wody u mężczyzn

  Powyżej 12 roku życia u chłopców i mężczyzn ilość wody w organizmie jest większa niż u dziewcząt i kobiet. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tkanka mięśniowa zawiera zdecydowanie więcej wody (75-80%) niż tkanka tłuszczowa (10-20%). W organizmie zdrowych kobiet o prawidłowej masie ciała tkanki tłuszczowej jest więcej niż u zdrowych mężczyzn, również o prawidłowej masie ciała. Jest to zjawisko fizjologiczne związane z przystosowaniem ciała kobiety do ewentualnej ciąży i okresu karmienia piersią. Z tego też względu mniejszą zawartość wody w organizmie mają osoby otyłe.

  Źródła wody

  W niewielkim zakresie organizm sam wytwarza wodę – jest to tzw. woda metaboliczna. Jej źródłem są procesy spalania tłuszczów, węglowodanów i białek, które dostarczają ok. 200-300 ml wody. W związku z tym, że zapotrzebowanie na ten niezbędny składnik jest dużo większe, niż możliwość jego wytwarzania w ustroju, konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody z zewnątrz.

  Zewnętrznym źródłem wody, poza płynami, są również produkty i potrawy, w których zawartość wody jest różna w zależności od rodzaju produktów. Na przykład w warzywach i owocach znajduje się do 95 g wody na 100 g produktu, a w produktach mlecznych - do 89 g wody na 100 g produktu. Biorąc pod uwagę wszystkie źródła, do organizmu zdrowego, dorosłego człowieka, odżywiającego się zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia, szacunkowo dostarczane jest 2,3-2,6 l płynów, z czego ponad 2 l to woda pochodząca z codziennej diety

  Bilans wodny

  Na bilans wody w organizmie ma wpływ jej spożycie (wypite płyny, woda pochodząca z produktów żywnościowych, woda metaboliczna) i wydalanie (mocz, kał, parowanie, pot). Bilans wody w organizmie powinien być utrzymywany na stałym poziomie, czyli spożycie powinno się równać wydalaniu. Jedynie w okresie wzrostu i podczas ciąży bilans jest dodatni. Na wodę wchodzącą w skład organizmu składają się płyny wewnątrzkomórkowe (stanowią 2/3 wody ustrojowej) i pozakomórkowe (1/3 wody ustrojowej). W wodzie tej rozpuszczone są elektrolity, czyli jony sodu, potasu i chloru, a niedobór bądź nadmiar wody powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

  Kiedy pić więcej?

  Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest zmienne i zależy od składu diety, klimatu, temperatury i aktywności fizycznej. Wzrasta ono:

  • w podwyższonej temperaturze powietrza i obniżonej wilgotności (utrata wody z potem),

  • podczas zwiększonej aktywności fizycznej (utrata wody z potem i przez płuca),

  • w niskiej temperaturze (strata wody w związku ze zwiększonym wydatkiem energetycznym, noszeniem ciężkiej, grubej odzieży),

  • w czasie przebywania na dużych wysokościach (utrata wody przez płuca), • podczas stosowania wysokoenergetycznej diety (metabolizowana jest wtedy większa ilości składników odżywczych),

  • podczas stosowania diety zawierającej dużo białka (zwiększone straty wody z moczem),

  • podczas stosowania diety bogatej w błonnik (zwiększone straty wody z kałem),

  • przy nadmiernym spożyciu słonych produktów i potraw (zwiększone straty wody z moczem).

  Straty wody następują także wskutek spożywania napojów i produktów zawierających kofeinę, takich jak: kawa, herbata, napoje energetyzujące, napoje typu cola, czekolada. Kofeina zwiększa wydalanie moczu (diurezę) krótko po spożyciu i nie ma wpływu na wydalanie moczu w ciągu dnia. Również napoje alkoholowe powodują większą diurezę, ponieważ alkohol hamuje działanie wazopresyny. Wazopresyna to hormon antydiuretyczny wytwarzany przez przysadkę mózgową, który nasila resorpcję wody i jonów sodowych w nerkach, powodując wytwarzanie małych ilości zagęszczonego moczu.

  Dla dobra dziecka warto przestrzegać poniższych zasad:

  1. Dbaj o to, aby dziecko wypijało w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów.

  2. W trakcie intensywnej ruchowej zabawy lub zajęć sportowych podawaj dziecku płyny lub przypominaj mu o wypiciu szklanki wody lub innego niesłodzonego napoju.

  3. Zadbaj o to, by do szkoły i na wycieczki szkolne dziecko obowiązkowo brało butelkę wody.

  4. Ucz dziecko i sam też pamiętaj, że nie tylko ilość, ale również jakość wypijanych płynów jest ważna – lepiej pić wodę źródlaną lub mineralną niż kolorowy, słodzony napój.

  5. Pamiętaj, że to czy pijesz wodę i jak to robisz wpływa na kształtowanie prawidłowych zachowań żywieniowych dziecka. Dziecko, które codziennie patrzy na rodzica popijającego wodę źródlaną czy mineralną, samo chętniej wybierze do picia wodę, a nie sztucznie barwione i dosładzane napoje.

 • Święto Żołnierzy Niezłomnych

  W środę 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych - najmłodsze święto państwowe, upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia, którzy nie godzili na zależność Polski po II wojnie światowej od Związku Radzieckiego.

  Z tej okazji delegacja uczniów naszej szkoły z Panem Dyrektorem Andrzejem Nowickim oraz nauczycielem Piotrem Przyczyną udała się do pobliskiego Miłomłyna, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” - sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i jednej z najbardziej znanych ofiar stalinowskiego terroru.

   

 • Dyskoteka walentynkowa

  Dyskoteka odbyła się 16 lutego 2017 roku w czwartek. Wszyscy, którzy byli na niej wspaniale się bawili. Zabawa odbyła się w świetlicy szkolnej. Rozpoczęła się  o godzinie 15:30, a zakończyła się o godzinie 18:30. Niektórzy padali ze zmęczenia, ale powiedzieli, że była to naprawdę wspaniała dyskoteka walentynkowa. Na imprezie były bardzo ładne dekoracje robione przez uczniów szkoły i Panie ze świetlicy. Większość uczniów przebywała tylko na świetlicy i tańczyła do upadłego.

  (autorki : Dziewczęta z klasy 5 B)

 • Wyjazd na narty

  Dnia 31 stycznia grupa gimnazjalistów naszej szkoły pod opieką nauczycieli udała się na stację narciarską w Kurzętniku. Młodzież zapoznała się z urokami sportów zimowych, spędziła czas zdrowo i aktywnie, wydatnie podnosząc swoje umiejętności alpejskie. Słoneczna pogoda i świetnie przygotowane trasy sprawiły, że wszyscy uczestnicy wracali w doskonałych humorach.

  Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z wycieczki w galerii.

 • Wycieczka do teatru lalek w Olsztynie

   Dnia 8 grudnia uczniowie naszej szkoły uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej wraz z opiekunami: M. Szymańską, S. Gawryś, D. Gradys i M. Potorską uczestniczyli w wycieczce do Teatru Lalek w Olsztynie. Dla dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w teatrze. Wszyscy w skupieniu obejrzeli spektakl żywoplanowo-lalkowy pt. "Niebieski Piesek" według sztuki węgierskiego dramaturga G. Urbana. Los głównego bohatera przypomniał dzieciom historię Brzydkiego Kaczątka z baśni Andersena. Sztuka porusza problem nietolerancji i braku akceptacji wobec osób o odmiennym wyglądzie. Wizyta okazała się też lekcją wychowawczą.

  Wycieczka w całości finansowana była przez zaprzyjaźnioną rodzin e Freitag z Niemiec. Organizatorem była pani Maria Potorska.

  Vielen Dank der Familie Freitag fur das Geschenk.

  Das war ein schoner Ausflug. :)

  Źródło zdjęcia: Olsztyński Teatr Lalek

 • Zdrowo jem, więcej wiem - klasa III

  11.12.2016

  W galerii Zdrowo jem, więcej wiem - klasa III umieszczono zdjęcia zrobione w czasie realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" przez klasę trzecią szkoły podstawowej, pod opieką pani Sylwii Gawryś.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Borecznie
  Boreczno 22
  14-230 Zalewo
  woj. warmińsko-mazurskie
 • 089 758 86 14

Galeria zdjęć