Nawigacja

 • Turniej piłki siatkowej 2017r.

  25 maja 2017 roku w Dobrzykach odbył się turniej siatkarski, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły w składzie: De Rosa Rocco, Jędrzejowska Aleksandra, Klein Paweł, Lewicki Piotr, Nowosielski Hubert, Radecka Aleksandra, Wiśniewski Arkadiusz, Zalman Jakub.

  W zmaganiach uczestniczyło cztery zespoły ze szkół gimnazjalnych. Zawodnicy z Boreczna wygrali wszystkie swoje mecze i zajęli pierwsze miejsce. Została przyzna nagroda dla najlepszego zawodnika turnieju, a został nim Jakub Zalman.

  Uczniów przygotowywał Ryszard Zakrzewski.

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej piłki siatkowej 2017.

 • Akcja "Czyste Jeziora i Rzeki"

  18 maja uczniowie Zespołu Szkół w Borecznie wzięli udział w Akcji "Czyste Jeziora i Rzeki" organizowanej pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego. Uczniowie, pod opieka nauczycieli, sprzątali brzegi jeziora Jeziorak.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii Akcja "Czyste Jeziora i Rzeki" 2017.

 • Turniej piłki halowej 2017r.

  W środę 17 maja 2017r. w hali sportowej w Zespole Szkół w Borecznie odbył się Turniej Piłki Halowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Impreza została zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego. Celem spotkania było popularyzowanie piłki nożnej oraz podnoszenie sprawności fizycznej uczniów.

  Do rywalizacji stanęło 5 drużyn. Po dwie z Zalewa i Boreczna i jedna z Dobrzyk. Mecze rozgrywane były w systemie „każdy z każdym”. Najlepsi okazali się uczniowie z Boreczna w składzie:

  1. De Rosa Rocco
  2. Klein Paweł
  3. Nowosielski Hubert
  4. Wiśniewski Arkadiusz
  5. Zalman Jakub

   

  Zwycięzców dekorował Dyrektor Zespołu Szkół w Borecznie.

              Kolejność:

                                        1. Boreczno 1

                                        2. Zalewo 1

                                        3. Zalewo 2

                                        4. Dobrzyki.

                                        5. Boreczno 2

   

  Uczniów przygotowywał Ryszard Zakrzewski.

   

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej piłki halowej 2017r..

 • Sukces na konkursie ortograficznym

  12 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Zalewie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza Zalewa. Uczennica klasy III g, Sandra Rawińska zajęła w nim pierwsze miejsce w kategorii gimnazjów. Tym samym powtórzyła swój sukces sprzed dwóch lat. Uczennicę do konkursu przygotował pan Sławomir Cieplicki. Gratulujemy wygranej!

  Więcej zdjęć z konkursu można obejrzeć na stronie Zespołu Szkół w Zalewie : 

 • Rozstrzygnięcia konkursów czytelniczych

  W zakładce biblioteka umieszczono wynik przeprowadzonych konkursów czytelniczych:

  Konkurs na Exlibris szkolny

  Konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej lektury.

 • Egzamin gimnazjalny

  W dniach 19-21 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy 3 gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny. W ciagu trzech dni musieli wykazać się wiedzą z wielu dziedzin. Pierwszego dnia gimnazjaliści pisali test z języka polskiego i historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Drugiego dnia arkusze egzaminacyjne sprawdzały opanowanie wiedzy i umiejętności z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych (geografii, biologii, chemii i fizyki). Na zakończenie uczniowie zmierzyli się z zadaniami z wybranego przez siebie języka obcego.

  Mamy nadzieję, że wyniki, które uczniowie osiągną pozwolą im dostać się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.

 • Gminny Turniej Tenisa Stołowego 2017

  Klasyfikacja chłopcy:

  1. De Rosa  Rocco Jordan: Boreczno

  2. Nowosielski Hubert: Boreczno

  3. Tunkiewicz Marek: Zalewo

  4. Liwenda Krystian: Boreczno

  Klasyfikacja dziewcząt:

  1. Buczkowska Karolina; Boreczno
  2. Radecka Aleksandara: Boreczno
  3. Jedrzejowska Aleksandra: Boreczno
  4. Rawińska Sandra: Boreczno

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gminny Turniej Tenisa Stołowego 2017.

 • 24.05.2017

  W dniu 10 marca 2017r. 24 uczniów z Zespołu Szkół w Borecznie i 22 uczniów z Zespołu Szkół w Zalewie uczestniczyło w warsztatach chemicznych, prowadzonych przez Centrum Małej Chemii w Toruniu. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Pierwszą stanowili uczniowie kl. III gimnazjum, dla których warsztaty były jednocześnie kursem przygotowawczym do egzaminu gimnazjalnego. Kilka godzin wykonywania doświadczeń i pokazów pozwoliło gruntownie powtórzyć materiał objęty podstawą programową a jednocześnie utrwalić umiejętności przeprowadzania doświadczeń i formułowania wniosków. Druga grupa to uczniowie klas I i II gimnazjum. W parach, pod czujnym okiem prowadzących przeprowadzali doświadczenia, realizując empirycznie treści kształcenia ujęte w podstawie programowej. Zaangażowanie i profesjonalizm prowadzących wciągnęły młodzież w świat eksperymentu, a niesamowitą frajdę sprawiły uczniom doświadczenia, którym towarzyszyły efekty świetlne i wybuchowe. Po zajęciach był czas na zwiedzanie Torunia. Grupą opiekowali się Robert Jędrzejak, Jarosław Szymański, Ewa Balkowska i Jan Lichacz. O transport zadbał Dyrektor Zespołu Szkół w Borecznie Andrzej Nowicki.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki w galerii.

 • Forum Zdrowia dla rodziców - twoje własne H2O

   

  TWOJE WŁASNE H2O

  Każdy wie, że woda jest niezbędna do życia i trzeba ją pić w określonych ilościach. Ale czy wiesz, co to jest woda metaboliczna i kiedy powinniśmy pić więcej niż zazwyczaj? I dlaczego w organizmach mężczyzn jest więcej wody niż u kobiet? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat wewnętrznego bilansu wodnego.

  Woda jest składnikiem wszystkich organizmów żywych i spełnia wiele istotnych biologicznie i fizjologicznie funkcji.

  75% - 60% - 50%

  Zawartość wody w organizmie zależy od wieku, płci i masy ciała. Najwięcej wody zawiera organizm noworodków – stanowi ona 75% masy ich ciała. U niemowląt powyżej 6 miesiąca życia ilość wody spada do 60% i utrzymuje się na tym poziomie w ciągu dorosłego życia. Jest to przeciętna zawartość wody w organizmie człowieka. Z wiekiem zawartość wody spada i w organizmie osób starszych, w zawiązku ze spadkiem beztłuszczowej masy ciała, wynosi 50%. Jednak obserwuje się pewne różnice w zawartości wody w organizmie w zależności od płci. Z czym to jest związane?

  Więcej wody u mężczyzn

  Powyżej 12 roku życia u chłopców i mężczyzn ilość wody w organizmie jest większa niż u dziewcząt i kobiet. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tkanka mięśniowa zawiera zdecydowanie więcej wody (75-80%) niż tkanka tłuszczowa (10-20%). W organizmie zdrowych kobiet o prawidłowej masie ciała tkanki tłuszczowej jest więcej niż u zdrowych mężczyzn, również o prawidłowej masie ciała. Jest to zjawisko fizjologiczne związane z przystosowaniem ciała kobiety do ewentualnej ciąży i okresu karmienia piersią. Z tego też względu mniejszą zawartość wody w organizmie mają osoby otyłe.

  Źródła wody

  W niewielkim zakresie organizm sam wytwarza wodę – jest to tzw. woda metaboliczna. Jej źródłem są procesy spalania tłuszczów, węglowodanów i białek, które dostarczają ok. 200-300 ml wody. W związku z tym, że zapotrzebowanie na ten niezbędny składnik jest dużo większe, niż możliwość jego wytwarzania w ustroju, konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody z zewnątrz.

  Zewnętrznym źródłem wody, poza płynami, są również produkty i potrawy, w których zawartość wody jest różna w zależności od rodzaju produktów. Na przykład w warzywach i owocach znajduje się do 95 g wody na 100 g produktu, a w produktach mlecznych - do 89 g wody na 100 g produktu. Biorąc pod uwagę wszystkie źródła, do organizmu zdrowego, dorosłego człowieka, odżywiającego się zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia, szacunkowo dostarczane jest 2,3-2,6 l płynów, z czego ponad 2 l to woda pochodząca z codziennej diety

  Bilans wodny

  Na bilans wody w organizmie ma wpływ jej spożycie (wypite płyny, woda pochodząca z produktów żywnościowych, woda metaboliczna) i wydalanie (mocz, kał, parowanie, pot). Bilans wody w organizmie powinien być utrzymywany na stałym poziomie, czyli spożycie powinno się równać wydalaniu. Jedynie w okresie wzrostu i podczas ciąży bilans jest dodatni. Na wodę wchodzącą w skład organizmu składają się płyny wewnątrzkomórkowe (stanowią 2/3 wody ustrojowej) i pozakomórkowe (1/3 wody ustrojowej). W wodzie tej rozpuszczone są elektrolity, czyli jony sodu, potasu i chloru, a niedobór bądź nadmiar wody powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

  Kiedy pić więcej?

  Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest zmienne i zależy od składu diety, klimatu, temperatury i aktywności fizycznej. Wzrasta ono:

  • w podwyższonej temperaturze powietrza i obniżonej wilgotności (utrata wody z potem),

  • podczas zwiększonej aktywności fizycznej (utrata wody z potem i przez płuca),

  • w niskiej temperaturze (strata wody w związku ze zwiększonym wydatkiem energetycznym, noszeniem ciężkiej, grubej odzieży),

  • w czasie przebywania na dużych wysokościach (utrata wody przez płuca), • podczas stosowania wysokoenergetycznej diety (metabolizowana jest wtedy większa ilości składników odżywczych),

  • podczas stosowania diety zawierającej dużo białka (zwiększone straty wody z moczem),

  • podczas stosowania diety bogatej w błonnik (zwiększone straty wody z kałem),

  • przy nadmiernym spożyciu słonych produktów i potraw (zwiększone straty wody z moczem).

  Straty wody następują także wskutek spożywania napojów i produktów zawierających kofeinę, takich jak: kawa, herbata, napoje energetyzujące, napoje typu cola, czekolada. Kofeina zwiększa wydalanie moczu (diurezę) krótko po spożyciu i nie ma wpływu na wydalanie moczu w ciągu dnia. Również napoje alkoholowe powodują większą diurezę, ponieważ alkohol hamuje działanie wazopresyny. Wazopresyna to hormon antydiuretyczny wytwarzany przez przysadkę mózgową, który nasila resorpcję wody i jonów sodowych w nerkach, powodując wytwarzanie małych ilości zagęszczonego moczu.

  Dla dobra dziecka warto przestrzegać poniższych zasad:

  1. Dbaj o to, aby dziecko wypijało w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów.

  2. W trakcie intensywnej ruchowej zabawy lub zajęć sportowych podawaj dziecku płyny lub przypominaj mu o wypiciu szklanki wody lub innego niesłodzonego napoju.

  3. Zadbaj o to, by do szkoły i na wycieczki szkolne dziecko obowiązkowo brało butelkę wody.

  4. Ucz dziecko i sam też pamiętaj, że nie tylko ilość, ale również jakość wypijanych płynów jest ważna – lepiej pić wodę źródlaną lub mineralną niż kolorowy, słodzony napój.

  5. Pamiętaj, że to czy pijesz wodę i jak to robisz wpływa na kształtowanie prawidłowych zachowań żywieniowych dziecka. Dziecko, które codziennie patrzy na rodzica popijającego wodę źródlaną czy mineralną, samo chętniej wybierze do picia wodę, a nie sztucznie barwione i dosładzane napoje.

 • Święto Żołnierzy Niezłomnych

  W środę 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych - najmłodsze święto państwowe, upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia, którzy nie godzili na zależność Polski po II wojnie światowej od Związku Radzieckiego.

  Z tej okazji delegacja uczniów naszej szkoły z Panem Dyrektorem Andrzejem Nowickim oraz nauczycielem Piotrem Przyczyną udała się do pobliskiego Miłomłyna, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” - sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i jednej z najbardziej znanych ofiar stalinowskiego terroru.

   

 • Dyskoteka walentynkowa

  Dyskoteka odbyła się 16 lutego 2017 roku w czwartek. Wszyscy, którzy byli na niej wspaniale się bawili. Zabawa odbyła się w świetlicy szkolnej. Rozpoczęła się  o godzinie 15:30, a zakończyła się o godzinie 18:30. Niektórzy padali ze zmęczenia, ale powiedzieli, że była to naprawdę wspaniała dyskoteka walentynkowa. Na imprezie były bardzo ładne dekoracje robione przez uczniów szkoły i Panie ze świetlicy. Większość uczniów przebywała tylko na świetlicy i tańczyła do upadłego.

  (autorki : Dziewczęta z klasy 5 B)

 • Wyjazd na narty

  Dnia 31 stycznia grupa gimnazjalistów naszej szkoły pod opieką nauczycieli udała się na stację narciarską w Kurzętniku. Młodzież zapoznała się z urokami sportów zimowych, spędziła czas zdrowo i aktywnie, wydatnie podnosząc swoje umiejętności alpejskie. Słoneczna pogoda i świetnie przygotowane trasy sprawiły, że wszyscy uczestnicy wracali w doskonałych humorach.

  Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z wycieczki w galerii.

 • Wycieczka do teatru lalek w Olsztynie

   Dnia 8 grudnia uczniowie naszej szkoły uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej wraz z opiekunami: M. Szymańską, S. Gawryś, D. Gradys i M. Potorską uczestniczyli w wycieczce do Teatru Lalek w Olsztynie. Dla dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w teatrze. Wszyscy w skupieniu obejrzeli spektakl żywoplanowo-lalkowy pt. "Niebieski Piesek" według sztuki węgierskiego dramaturga G. Urbana. Los głównego bohatera przypomniał dzieciom historię Brzydkiego Kaczątka z baśni Andersena. Sztuka porusza problem nietolerancji i braku akceptacji wobec osób o odmiennym wyglądzie. Wizyta okazała się też lekcją wychowawczą.

  Wycieczka w całości finansowana była przez zaprzyjaźnioną rodzin e Freitag z Niemiec. Organizatorem była pani Maria Potorska.

  Vielen Dank der Familie Freitag fur das Geschenk.

  Das war ein schoner Ausflug. :)

  Źródło zdjęcia: Olsztyński Teatr Lalek

 • Zdrowo jem, więcej wiem - klasa III

  11.12.2016

  W galerii Zdrowo jem, więcej wiem - klasa III umieszczono zdjęcia zrobione w czasie realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" przez klasę trzecią szkoły podstawowej, pod opieką pani Sylwii Gawryś.

 • Mikołajkowy turniej tenisa stołowego 2016 r.

  Dnia 8 grudnia 2016 roku został zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego  Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców z gimnazjum. Zawody jak to podkreślił w podsumowaniu turnieju Dyrektor Zespołu Szkół p. Andrzej Nowicki są eliminacjami do zawodów gminnych, do których już teraz serdecznie zapraszamy szkoły z naszej gminy i nie tylko.

  Wyniki dziewcząt:

  1. Aleksandra Jędrzejowska
  2. Aleksandra Radecka
  3. Sandra Rawińska
  4. Klaudia Buczkowska
  5. Justyna Maj
  6. Patrycja Chudzik
  7. Weronika Tolksdorf
  8. Anita Leszczyńska
  9. Wioletta Chudzik
  10. Karolina Wiśniewska
  11. Justyna Kopczyńska

   

  Wyniki chłopców:

  1. Rocco Jordan De Rossa
  2. Krystian Liwenda
  3. Hubert Nowosielski
  4. Jakub Piotrowski
  5. Klein Paweł
  6. Jakub Zalman
  7. Konrad Liwenda
  8. Maciej Wrona
  9. Arkadiusz Wiśniewski
  10. Kacper Szarecki
  11. Leszek Piłat

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajkowy turniej w tenisie stołowym 2016 r..

 • Aktywnie po zdrowie

  "Aktywnie po zdrowie" czyli Forum Zdrowia dla Rodziców to projekt, w którym biorą uczniowie naszej zerówki. W ramach tego projektu uczniowie i rodzice dowiadują sie wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowego odżywiania. Poniżej zamieszczamy dwie broszury informacyjne. Zapraszamy do lektury!

  kolorowy talerz, czyli garść informacji o warzywach i owocach.doc

  planowanie posilkow.doc

 • Domek z książek

         W szkolnej bibliotece uczniowie pod nadzorem polonistki, pani Kamili Borkowskiej oraz bibliotekarza, pana Piotra Przyczyny, zbudowali domek z…książek. Domek mola książkowego można odwiedzać do 16 listopada 2016 roku. Później, niestety, książki muszą wrócić na swoje miejsce, czyli na półki biblioteczne, żeby znów służyć uczniom. Wszystkich, którzy chcą zrobić sobie zdjęcie w tym nietypowym domku, serdecznie zapraszamy do biblioteki.

 • Apel z okazji Narodowego Dnia Niepodległości

        Dnia 10 listopada 2016r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości.

       Młodzież z klas II i III Gimnazjum przedstawiła dzieje walk naszego narodu o wolność, począwszy od zaborów, poprzez powstania, I i II wojnę światową, a skończywszy na roku 1989. Występ uświetniony został piosenkami „Biały krzyż” i „Dziewczyna z granatem”, wzruszająco wykonanymi przez uczennicę klasy VI Szkoły Podstawowej, podopieczną pani Sylwii Gawryś.

      Uwagę przyciągała również piękna i budząca zastanowienie dekoracja w postaci białych brzozowych krzyży przygotowana pod okiem pani Iwony Bartoszewskiej.

  Społeczność szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

  Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.

   

 • "Przypadkowe" schody

  Przypadkowe schody?

      Schody przy wejściu głównym do szkoły nabrały nowego wyrazu. Poloniści wpadli na pomysł, jak utrwalić wśród uczniów wiedzę o odmianie rzeczownika przez przypadki. Na każdym ze schodków zawisła kolorowa kartka z nazwą przypadka i jego pytaniami. Żaden uczeń nie przechodzi już obojętnie obok deklinacji A jaki pomysł macie Wy, uczniowie, by zagospodarować schody? Co chcielibyście na nich zobaczyć? Ciekawe pomysły można zgłaszać do nauczycieli. Schody czekają na „dobrą zmianę”!

 • Wycieczka do Olsztyna

         Dnia 9 listopada 2016 roku o godzinie 9.00 uczniowie Zespołu Szkół w Borecznie udali się na wycieczkę do Olsztyna. Przed wyjazdem policjanci rzetelnie sprawdzili stan autokaru. Olsztyn przywitał uczniów białym puchem. Pierwszy śnieg ucieszył szczególnie najmłodszych uczestników wyprawy. Najpierw uczniowie udali się na plac położony w centrum miasta, gdzie obejrzeli Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej. Następnie cała grupa zwartym szykiem przemieściła się na trzecie piętro centrum handlowego Aura, gdzie mieści się kino Helios. Wyposażeni w niezbędnik kinomaniaka, czyli popcorn i colę, młodzi widzowie wygodnie zasiedli w fotelach. Film pt. Trolle okazał się strzałem w dziesiątkę. Całą salę kinową wypełniał dziecięcy śmiech. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie największej biblioteki naukowej północno-wschodniego regionu Polski. W bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczniowie zobaczyli m.in.: wypożyczalnię główną, Archiwum i Muzeum UWM, wystawę o sporcie akademickim, najcenniejsze zbiory biblioteki, najmniejszą i największą książkę, a także w ukrytych pod ziemią zakamarkach mogli poczuć się, jak wykwalifikowani bibliotekarze. Na zakończenie wycieczki po Olsztynie uczniowie wybrali się na Górkę Kortowską. Idąc aleją 26 dębów, doszli do pamiątkowego obelisku poświęconego Pamięci Ofiar Katyńskich Absolwentów Wyższych Uczelni Związanych z Olsztynem. Na marmurowej tabliczce z wyrytymi 26 nazwiskami pomordowanych w Katyniu uczniowie z Boreczna postawili znicz, a ofiary uczcili minutą ciszy. Droga powrotna do szkoły minęła w miłej i radosnej atmosferze z jednym przystankiem na posiłek - w McDonaldzie oczywiście. Przed szkołą na dzieci czekali stęsknieni rodzice. To był bardzo dobry dzień, pełen atrakcji i miłych wrażeń. Już padały prośby o zorganizowanie kolejnego wyjazdu do kina lub teatru. Kto wie, być może…

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Olsztyna 2016

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Borecznie
  Boreczno 22
  14-230 Zalewo
  woj. warmińsko-mazurskie
 • 089 758 86 14

Galeria zdjęć