• Nasze działania

• Wychowanie patriotyczne jest niezwykle ważne. Musimy pamiętać o swojej przeszłości, o pokoleniach, które były przed nami. Czynimy to na zajęciach edukacyjnych, zwłaszcza na lekcjach historii, języka polskiego, w czasie zajęć z wychowawcami klas. W uroczystościach organizowanych w szkole, podkreślamy wagę wydarzeń z przeszłości.

W czasie wycieczek, które organizujemy nie pomijamy miejsc upamiętnień.

Odwiedziliśmy Miłomłyn w czasie wojewódzkich  obchodów  Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 01.03.2018. Delegacja szkolna  złożyła wieniec  pod pomnikiem słynnej Inki - Danuty Siedzikówny

Jesienią, w czasie wycieczki do Elbląga nawiedziliśmy Zielonkę Pasłęcką. W miejscowym kościele, w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego zatrzymaliśmy się przed tablicą pamiątkową aby oddać hołd Polakom poległym na Kresach, w czasie II wojny światowej.

W czasie wycieczki do Olsztyna zatrzymaliśmy się w zadumie nad grobami żołnierzy, którzy stracili życie w czasie I wojny światowej. w Sudwie pod Olsztynkiem, gdzie znajduje się cmentarzysko z I wojny światowej.

Uczniowie biorą udział w konkursach plastycznych o tematyce patriotycznej.

Informacje o Katyniu i innych miejscach gdzie Polacy złożyli daninę krwi przybliżają szkolne gazetki:

Nad wejściem głównym rozwieszono okolicznościowy baner upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości.

9 maja 2018r uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej w Borecznie uczestniczyli w programie "Polska moja Ojczyzna".

W dniach 21-24 maja 2018r uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Realizowali w ten sposób zaplanowany wcześniej jeden z punktów obchodów 100-lecia Niepodległości.

Z okazji rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. na tablicy na szkolnym korytarzu możemy podziwiać okolicznościową gazetkę, ilustrującą przyczyny, przebieg i skutki tego wydarzenia. Dzięki niej uczniowie mogą zapoznać się z tym ważnym faktem z dziejów naszego kraju.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości pan Piotr Przyczyna i pozostali nauczyciele czynią starania aby ufundować tablicę pamiątkową poświęconą temu wydarzeniu.

We wtorek 9 października 2018 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie edukacyjnym „Polska – moja Ojczyzna”. Podczas tej niezwykłej lekcji patriotyzmu uczniowie klas 0-5 mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie sąsiadów Polski, najważniejsze surowce naturalne wydobywane w naszym kraju oraz symbole narodowe. Poznali również sylwetki najwybitniejszych Polaków.

Aby upamiętnić rocznicę ozyskania niepodległości, uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację na temat trudnych losów naszego kraju:

prezentacja

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół w Borecznie 9 listopada był dniem wolnym od tradycyjnych zajęć edukacyjnych i poświęconym w całości świętowaniu Narodowego Dnia Niepodległości.

O godzinie 8.00 rozpoczął się Festiwal Pieśni Patriotycznej. Poszczególne klasy zaprezentowały przygotowane przez siebie, pod kierunkiem wychowawców, wybrane piosenki patriotyczne. Jury po niełatwych obradach wyłoniło cztery najlepiej wykonane pieśni. Czwarte miejsce zdobyła klasa VII b śpiewając „Dziewczynę z granatem”, trzecią lokatę zajęła klasa III szkoły podstawowej z piosenką „Jak szło wojsko raz ulicą raz, dwa, trzy”, na drugiej pozycji uplasowała się klasa VIII z utworem „Miasto” z filmu „Miasto 44”. Konkurs wygrała klasa VII a wykonując brawurowo piosenkę „Polska flaga” oraz „Pamiętaj”.

O godzinie 9.30 odbył się Szkolny Konkurs Historyczny pod tytułem „Wielcy Polacy”. Wykorzystując nowoczesną formę quizu młodzież odpowiadała na pytania dotyczące życia i osiągnięć wybitnych Polaków. Do rozgrywek przystąpiły cztery drużyny złożone z czterech przedstawicieli klas VII a, VII b, VIII i III gimnazjum. Turniej wzbudził ogromne emocje, ponieważ wyniki poszczególnych klas ukazywały się na bieżąco na ekranie po każdej odpowiedzi. Losy konkursu ważyły się do ostatnich pytań. Ostatecznie, z nieznaczną przewagą, konkurs wygrała klasa III gimnazjum.

Główna część obchodów rozpoczęła się od powitania przez pana dyrektora szkoły Ryszarda Zakrzewskiego gości reprezentujących gminne instytucje samorządowo-kulturalne oraz odśpiewania o godzinie 11.11 czterech zwrotek Hymnu Narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”, podobnie jak w całej Polsce we wszystkich szkołach uczyniło prawie 5 milionów uczniów. Następnie społeczność szkolna wraz z gośćmi przeszła na hol szkolny, aby uczestniczyć w odsłonięciu tablicy pamiątkowej wykonanej z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pan Dyrektor wspólnie z przedstawicielami rodziców i uczniów odsłonił tablicę, złożył pod nią kwiaty, a ksiądz senior parafii w Borecznie dokonał jej poświęcenia.

Część artystyczna składała się z Apelu Patriotów. Uczniowie klas III gimnazjum i VIII zaprezentowali sylwetki stu Polaków najbardziej zasłużonych dla Ojczyzny, począwszy od Mieszka I, poprzez przedstawicieli wszystkich epok historycznych, aż do postaci współczesnych ze Świętym Janem Pawłem II. Wizerunki 100 patriotów można było zobaczyć na scenie, która z tej okazji zamieniła się w swoistą galerię postaci. Biogramy patriotów były wzbogacone pieśniami patriotycznymi, które wykonali zwycięzcy Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

W ramach podsumowania naszych działań członkowie szkolnego koła dziennikarskiego przygotowali wydanie specjalne szkolnej gazety „Boreczniak”.  Zapraszamy do lektury.

Wydanie specjalne – Rok dla Niepodległej