• II SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

          •   W naszej szkole 14 czerwca odbyła się II edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Chętni uczniowie zmierzyli się z testem jednokrotnego wyboru i wykazali się ogromną wiedzą na wskazany temat. Konkurs podzielony był na dwie kategorie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przygotowanie się do konkursu.

            Oto zwycięzcy konkursu:

            1. w kategorii klas IV-VI:

            - Konstanty Tarnowski - I miejsce

            - Antonina Tarnowska – II miejsce

            - Aleksandra Cieplicka – III miejsce

            - Sebastian Gromelski – IV miejsce

            2. w kategorii klas VII-VIII:

            - Maciej Wierciński i Klaudia Kuba - I miejsce

            - Oliwia Chlewicka - II miejsce

            - Sara Bartoszewska i Karol Szymakowicz – III miejsce

             

            Zapraszamy do udziału w konkursie za rok!

             

            Notatkę sporządziły

            Julita Sobolewska i

            Hanna Bobek-Kaśkiewicz

             

             

          • Turniej Piłki Siatkowej Dobrzyki 2022

          •    Warto dzielić się takimi informacjami!!! Ten tydzień rozpoczął się dla naszych sportowców wspaniale! Drużyna siatkarzy pod opieką Pani Moniki Szczypskiej przygotowała się do zawodów i w tym tygodniu godnie zaprezentowała naszą szkołę.

               13 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Dobrzykach odbyła się kolejna edycja Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa PUK- u. W zawodach udział wzięło pięć drużyn siatkarskich z terenu gminy Zalewo: dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej w Bartach, po jednym zespole z Dobrzyk, Zalewa i Boreczna.

              Turniej był bardzo ekscytujący, wszystkie drużyny zaprezentowały wysoki poziom gry. Po zaciętych, wyrównanych i bardzo widowiskowych pojedynkach siatkarskich klasyfikacja przedstawia się następująco:

            I MIEJSCE – SZKOŁA PODSTAWOWA Z BORECZNA

            II MIEJSCE – SZKOŁA PODSTAWOWA Z DOBRZYK

            III MIEJSCE – SZKOŁA PODSTAWOWA Z ZALEWA

            Najlepszym zawodnikiem turnieju został nasz uczeń Aleksander Mazur z klasy ósmej, który otrzymał piłkę ufundowaną przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dobrzykach Pana Jacka Dobrowolskiego.

            Gratulujemy naszym wspaniałym siatkarzom i dziękujemy wszystkim kibicom, którzy dopingowali ich przez cały turniej!!!

                  Notatkę sporządziła      

            Hanna Bobek-Kaśkiewicz

          • WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNO-LITERACKI „URODZINY MIKOŁAJA KOPERNIKA”

          •      W tym roku szkolnym dwie uczennice z naszej szkoły, Antonina Tarnowska z klasy VI oraz Oliwia Chlewicka z klasy VII wzięły udział w konkursie ekologiczno-literackim pt. „Urodziny Mikołaja Kopernika”. Jego celem było pogłębienie wiedzy uczniów na temat Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego mieszkańca Warmii (astronoma, matematyka, ekonomisty, lekarza) oraz inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, rozbudzania wyobraźni oraz kreatywności.

            Zadanie uczestników konkursu polegało na napisaniu listu do Mikołaja Kopernika na specjalnym ekologicznym papierze z uwzględnieniem dwóch elementów: życzeń skierowanych do astronoma z okazji 550 urodzin oraz opisu odkrycia XXI wieku, które -zdaniem ucznia- ma duże znaczenie dla rozwoju ludzkości, a jednocześnie zyskałoby uznanie Mikołaja Kopernika lub opisu dokonania Mikołaja Kopernika, które ma nadal duże znaczenie naukowe. Konkurs zorganizował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, a skierowany był do wszystkich szkół podstawowych w naszym województwie.

            14 czerwca b.r. w Olsztyńskim Planetarium odbyła się konferencja podsumowującą konkurs ekologiczno-literacki. Zaproszono na nią wyróżnionych uczniów wraz z ich rodzicami oraz nauczycielami. Organizatorzy przywitali wszystkich gości, następnie zaprosili na sens filmowy pt. „Przewrót kopernikański”. Po projekcji interesującego dzieła nastąpiło wręczenie nagród oraz podsumowanie konkursu ekologiczno-literackiego.

            Zaproszenie na konferencję otrzymała H. Bobek-Kaśkiewicz wraz ze swoją uczennicą. Wśród nagrodzonych znalazła się szóstoklasistka, Antonina Tarnowska, która otrzymała wyróżnienie. Odebrała Ona nagrodę za napisanie interesującego listu, za co serdecznie gratulujemy. Cieszymy się, że Tosia zachwyciła swoim literackim talentem jury w wojewódzkim konkursie i mamy nadzieję na Jej kolejne sukcesy!

            Zachęcamy do udziału w tego typu przedsięwzięciach, warto dzielić się swoimi pomysłami!

             

            Notatkę sporządziła

            Hanna Bobek-Kaśkiewicz

             

             

          • Piknik Rodzinny

          •    Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wracamy do cyklicznej imprezy integrującej uczniów, rodziców, nauczycieli i całe środowisko związane z naszą szkołą i naszą miejscowością.

               Już w najbliższą środę, 15 czerwca na szkolnym boisku będzie miał miejsce piknik rodzinny! Czeka na Was moc atrakcji: zabawy dla dzieci przygotowane przez animatorów, atrakcyjne zjeżdżalnie, przejażdżki kucykiem pod okiem doświadczonego instruktora, pokazy przygotowane przez jednostkę Straży Pożarnej, festiwal kolorów i wiele innych możliwości aktywnego spędzenia czasu we wspólnym gronie.

               Nie zabraknie również możliwości skosztowania kulinarnych specjałów. Każdy znajdzie coś smakowitego dla siebie, nawet najwybredniejsi smakosze nie będą zawiedzeni.

               Jeszcze raz przypominam: Piknik odbędzie się na boisku szkolnym 15 czerwca 2022 roku. Początek imprezy o 9:00; przewidywane zakończenie  o 12:30. Zapewniamy transport szkolnymi autobusami. Zapraszam!

            Dyrektor Szkoły

          • Szkolny Konkurs Matematyczny "Rachmistrz Szkoły 2022"

          •    Konkurs odbył się 3.06.2022 r., wzięło w nim udział 14 uczniów klas IV-VI (7 uczniów z klasy IV, 5 uczniów klasy V oraz 2 uczniów klasy VI). Celem konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów klas IV - VI, kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia, promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki, integracja środowiska uczniowskiego. Konkurs trwał 30 minut
            w trakcie których uczniowie mieli do policzenia 45 działań. Działania były tak ułożone, aby wszyscy uczniowie posiadali wiedzę i umiejętności do ich rozwiązania. Uczeń, który zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma tytuł Rachmistrza Szkoły , dyplom oraz nagrodę. Wyróżnione zostaną również dwie kolejne osoby, które zdobędą największą ilość punktów. Wyniki zostaną ogłoszone 23 czerwca. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 24 czerwca na apelu zakończenia roku szkolnego
               Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i gratuluję, a także zachęcam do dalszego udziału w kolejnych zmaganiach matematycznych.

                                                                                                                Jarosław Szymański

             

          • Wycieczka do Olsztyna klas I-III

          •    3 czerwca uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna.

               Głównym celem wycieczki była wizyta w Planetarium. Dzieci z uwagą  obejrzały seans ”Ziemia, Księżyc, Słońce”,  dzięki czemu zdobyły wiele informacji na temat kosmosu, planet, gwiazd i innych ciał niebieskich. Następnie wszyscy udali się na spacer po Starym Mieście, gdzie dzieci mogły kupić pamiątki z wycieczki, zrobić zdjęcie przy pomniku Kopernika oraz podziwiać dziedziniec zamkowy.

               Kolejnym celem wycieczki była „Warmiolandia Mądre Klocki” oraz posiłek w barze. W Warmiolandii każdy znalazł dla siebie atrakcyjne miejsce do zabawy, najbardziej obleganym miejscem była karuzela-palma.  Uczestnicy wycieczki w grupach wykonywali też zadania konstrukcyjne, budowali domki z ogromnych klocków. Zabawa w Warmiolandii sprawiła dzieciom sporo radości. Ogromny zachwyt wzbudziła fontanna znajdująca się przed wejściem do Galerii Warmińskiej.

            Wszyscy zmęczeni i szczęśliwi wrócili do Boreczna, gdzie przed szkołą czekali rodzice.

            Mamy nadzieję, że wycieczka pełna wrażeń na długo zostanie w pamięci dzieci.

                                                                                                           Maria Potorska

                                                                                                           Danuta Gradys

                                                                                                           Teresa Jakubiec

                                                                                                           Iwona Bartoszewska

             

             

          • Projekt artystyczno-edukacyjny

          •    Klasa 7 w ramach zajęć plastycznych realizowała wybrane przez siebie tematy. Uczniowie podzieleni na grupy pracowali metodą projektu. Każda grupa wybrała najbardziej interesujący dla siebie temat. Grupa I plakat "Bezpieczeństwo na drodze" z wykładem. II grupa "Zgubny wpływ nałogów na organizm człowieka". Do tych treści wykonała duży plakat pod nazwą "Stop nałogom". III grupa realizowała "Cosplay anime"  sposób ubierania się na codzień z wykorzystaniem motywów filmowych, plastycznych z różnych kultur. Do tego przygotowali wystawkę z figurkami, książkami i innymi gadżetami. IV grupa zajęła się przygotowaniem żywych obrazów do znanych dzieł malarskich. W trakcie pokazu liderzy grup opowiedzieli życiorysy malarzy, twórców dzieł plastycznych oraz dokonywali analizy obrazów.

               Widownia, złożona z uczniów klas 5-6 oraz nauczycieli, z entuzjazmem przyjęła pokazy uczniów z klasy siódmej. Obecny na sali pan Dyrektor pogratulował uczniom pomysłów i determinacji w przygotowaniu projektów.

            zdjęcia

          • Dzień Dziecka


          • Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. W Polsce jest obchodzone 1 czerwca; każdy rodzic o nim pamięta. W przedszkolu tego dnia staraliśmy się jak to tylko możliwe, aby naszym dzieciom umilić czas. Przygotowano wiele atrakcji. To był dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń!  Zaproponowaliśmy naszym Przedszkolakom liczne gry i zabawy.  Nie zabrakło atrakcji w postaci pieczonych kiełbasek. Dzieciaki zajadały się nimi oglądając bajki.  Do tego odrobina smakołyków, upominki dla każdego i wszyscy byli zadowoleni.

            zdjęcia

                                                                                                       Magdalena Szymańska

                                                                                                       Sylwia Gawryś

          • Warsztaty profilaktyczne

          • NIETYPOWY DZIEŃ DZIECKA W KLASACH IV -VIII

            1 czerwca 2022r.  uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat „TOLERANCJA I SZACUNEK TO MÓJ WIZERUNEK” natomiast uczniowie klasy VI, VII i VIII uczestniczyli w warsztatach na temat „ZAPLĄTANI W SIECI”.

            Warsztaty poprowadził  psycholog z Centrum Działań Profilaktycznych – Wieliczka.

            „ZAPLĄTANI W SIECI”

            Podczas zajęć uczniowie poznali różne zagrożenia płynące ze strony multimediów, z których

            na co dzień tak ochoczo korzystamy. Dowiedzieli się, jakie pułapki ukrywają przed nimi portale internetowe, gry komputerowe czy telefony komórkowe. Poznali również niebezpieczeństwa związane zarówno z anonimowością w sieci, jak też z jej brakiem. Jak bezpiecznie i kulturalnie korzystać z multimediów.  

            W trakcie ich trwania dzieci zyskały świadomość zacierania się granic pomiędzy wirtualnym, a rzeczywistym światem. Prowadzący wskazywał uczniom jak wypracowywać w sobie pewien dystans w odniesieniu do treści pojawiających się w Internecie oraz właściwe sposoby reagowania na przejawy łamania prawa za pośrednictwem mediów elektronicznych (cyberprzemoc).

            Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach, zdobywając tym samym wiedzę na temat różnych aspektów używania Internetu i nabywając umiejętności radzenia sobie z przejawami cyberprzemocy. Na zakończenie spotkania uczniowi mogli kierować pytania do psychologa.

             

             

            „TOLERANCJA I SZACUNEK TO MÓJ WIZERUNEK

             To warsztaty z zakresu komunikacji społecznej. Uczniowie poszerzyli  wiedzę i umiejętności znajdowania odpowiedzi na kluczowe pytania:

            • Czym jest szacunek oraz co jest potrzebne, żeby stosować go w codziennym życiu?
            • Jak szanować samego siebie i dzięki temu szanować innych?
            • Jak okazywać i przyjmować szacunek w relacjach z rówieśnikami, z rodziną, z nauczycielami?
            • Jak uprzedzenia i stereotypy wpływają na opinie i utrudniają lub zaprzepaszczają porozumienie?
            • Jak zrezygnować z agresywnych zachowań na rzecz szacunku, prawa do własnego zdania, prawa do błędu?
            • Jak używać języka pełnego szacunku zamiast ataku i agresji?
            • Jak prowadzić dialog, kiedy mamy inne punkty widzenia?

            Warsztaty przebiegały w przyjaznej, twórczej i nastawionej na współpracę atmosferze. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z interaktywnego charakteru spotkania.

             

            Na zakończenie spotkania w obu grupach prowadzący opowiedziała uczniom o zawodzie psychologa i psychoterapeuty (specyfika pracy, istotne wymagania i umiejętności, przykładowa ścieżka edukacyjna).

            Program został przeprowadzony we współpracy pedagoga szkolnego z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zalewie, która sfinansowała warsztaty. 

            Bardzo dziękujemy!

             

             

            Notatkę przygotowała

            Anna Rachwał

             

          • Egzamin na kartę rowerową

          • 30 maja 2022 r. uczniowie kl. IV  Szkoły Podstawowej w Borecznie przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.

            Celem egzaminu było:

            • popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
            • kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
            • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

               Egzamin praktyczny odbył się w na sali gimnastycznej. Polegał  na ocenie kierującego rowerem pod względem:
            a)  przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,
            b)  umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:
                · pozycja kierującego na rowerze,
                · upewnienie się o możliwości jazdy,
                · upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
                · hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

            Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali :

            Dyrektor : Ryszard Zakrzewski

            nauczyciel: Jarosław Szymański

             Wszystkim szczęśliwym posiadaczom  karty rowerowej Gratulujemy!

            Jarosław Szymański

             

          • Dzień Mamy i Taty

          •    W piątek 27 maja odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. W ten wyjątkowy dzień dzieci z klas I- III zaprosiły do szkoły swoich rodziców. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali gościom piękną część artystyczną: wierszowane życzenia, recytacje wierszyków dla mamy i taty, piosenki oraz taniec. W ten sposób dzieci wyraziły rodzicom swoją miłość i wdzięczność. Wzruszeni rodzice nagrodzili wszystkich wielkimi brawami.

               Następnie każde dziecko złożyło życzenia mamie i tacie wręczając własnoręcznie wykonany upominek, kwiatek oraz laurkę. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem w stołówce szkolnej.

               Piękne dekoracje na ten dzień  przygotowali starsi uczniowie z Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Iwony Bartoszewskiej. Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej również pomogli najmłodszym uczniom wykonać laurki dla kochanych rodziców.

            zdjęcia

             

              Maria Potorska

              Danuta Gradys

              Teresa Jakubiec

          •  PRZEDSZKOLADA I BAJKOWA MAŁA MISS 2022

          • http://www.mgckzalewo.pl/n,xiii-przedszkolada   Dnia 27 maja 2022 roku  w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Zalewie po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią odbyła się XIII "Przedszkolada" i VI Wybory Bajkowej Małej Miss. Imprezę otworzyła dyrektor M-GCK w Zalewie Pani Fryderyka Małachowska. Gościem honorowym była Sekretarz Gminy Zalewo Pani Lucyna Czołba.  Nad całością festiwalu czuwało Jury w składzie: Pani Halina Krajnik, Pani Iwona Głąb oraz Pani Anna Kozak. Do udziału w XIII Dziecięcym Festiwalu „PRZEDSZKOLADA” zgłosiło się 8 grup przedszkolnych z miasta i gminy Zalewo.

               Dzieci tańczyły, śpiewały na scenie i przy tym wszystkim dobrze się bawiły. Sześć dziewczynek z naszego przedszkola (grupa Sówki)  zaprezentowało dwa tańce do piosenek „Taniec kwiatów” i „I will always love you”. Na scenie wystąpili: Liliana Śliwka, Laura Orkwiszewska, Maja Gałęza, Lena Czarnecka, Sofia Stetsko, Zuzanna Jerzyk. Wszyscy uczestnicy tegorocznego festiwalu otrzymali Statuetki XIII Przedszkolady, medale z patronem imprezy czyli z Bolkiem i Lolkiem oraz pamiątkowe dyplomy.

               Komisja wyróżniła 3 grupy, które w nagrodę wystąpią ze swoim repertuarem podczas tegorocznych obchodów Dni Zalewa.

            I wyróżnienie otrzymały „Sówki” z Boreczna,

            II wyróżnienie otrzymały „Biedroneczki” z Zalewa,

            III wyróżnienie otrzymali „Tropiciele” również z Zalewa

               Kolejną atrakcją  „Przedszkolady” były  Wybory Bajkowej Małej Miss 2022 roku. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 25 kandydatek. Jury nagrodziło wszystkie uczestniczki nadając im tytuły.

            Tytuł Miss Humoru otrzymała:

            Liliana Śliwka

            Tytuł Miss Uczesania otrzymała:

            Maja Gałęza

            Tytuł Miss Wdzięku otrzymała :

            Zuzanna Jerzyk

            Sofia Stetsko

            Lena Czarnecka

            Tytuł Miss Foto otrzymała:

            Laura Orkiszewska

              Wszystkie uczestniczki zostały nagrodzone jak na Miss przystało Koroną, Szarfą z nadanym tytułem oraz otrzymały drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. 

            XIII PRZEDSZKOLADA W MGCK ZALEWO

             

            zdjęcia

               Magdalena Szymańska

             

             

          • Egzaminy klasy ósmej

          •  Egzamin ósmoklasisty w  naszej szkole tak jak w całym kraju będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek, środa, czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.

            1. język polski – 24 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
            2. matematyka – 25 maja 2022 r. (środa) – godz. 9:00
            3. język obcy nowożytny – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00

                Wszystkim ósmoklasistom życzymy maksymalnej koncentracji i pomyślnego zdania egzaminu!

          • Konkurs recytatorski

          • Dnia 20 maja 2022r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski „Szlakiem Konopnickiej”. Uczniowie przedstawili wybrane wiersze polskiej poetki, ponieważ aktualnie obchodzimy „Rok Marii Konopnickiej” ustanowiony przez Sejm RP.

            Dzieci i młodzież rywalizowała w trzech kategoriach.

            Klasy I- III

            1 miejsce: Karolina Janicka

            2 miejsce: Zuzanna Chlewicka

            3 miejsce: Lena Bartosz

            Klasy IV-VI

            1 miejsce: Antonina Tarnowska

            2 miejsce: Konstanty Tarnowski

            3 miejsce Nikola Szarecka

            Klasy VII-VIII

            1 miejsce: Sara Bartoszewska

            2 miejsce: Julia Kotowska

            3 miejsce: Monika Rybak

            Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a sędziom: Panu dyrektorowi Ryszardowi Zakrzewskiemu, Pani Annie Cieplickiej i Panu Piotrowi Przyczynie dziękujemy za ocenianie konkursowiczów.

             

          • Wycieczka do Olsztyna najmłodszych uczniów

          •   19 maja „Smerfy” i „Sówki” wybrały się do Olsztyńskiego Teatru Lalek na spektakl pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Widowisko powstało na podstawie wiersza Juliana Tuwima i porusza jeden z najważniejszych współczesnych problemów – zanieczyszczenie środowiska. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Scena, aktorzy, muzyka, oświetlenie, dekoracje przyciągnęły uwagę dzieci i wywołały zachwyt na ich twarzach.

              Kolejnym miejscem była sala zabaw „Warmiolandia”, która za sprawą trampolin, armatek, zjeżdżalni i wielu innych atrakcji, dała dzieciom możliwość aktywnego spędzenia czasu, a przy tym wiele radości.

               Po chwili odpoczynku udaliśmy się na posiłek i wyruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice. Tę wycieczkę będziemy miło wspominać.

            zdjęcia

             

                                                                                                                     

                                                                                                                      Magdalena Szymańska

                                                                                                                      Sylwia Gawryś

                                                                                                                      Anna Rachwał

             

          • Mama, tata – najpiękniejsze słowa świata...

          •             Mama i tata to dwie najważniejsze osoby w naszym życiu. To właśnie Mamie oraz Tacie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie. Dlatego niezwykle ważne jest pielęgnowanie i umacnianie więzi pomiędzy dziećmi i rodzicami.

            W środę 18 maja w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci zaprosiły swoich rodziców do obejrzenia przygotowanej części artystycznej. Wierszami, piosenkami i tańcem przedszkolaki dziękowały im za okazywaną miłość i trud wychowania. Na twarzach rodziców widać było radość oraz ogromne wzruszenie. Za piękny występ dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie przedszkolaki wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Potem wszyscy udali się do stołówki szkolnej na słodki poczęstunek.

            Był to dzień pełen wrażeń i radości.

            zdjęcia

             

                                                                                                                      Magdalena Szymańska

            Sylwia Gawryś

             

             

             

          • "Odpowiedzialność prawna nieletnich”

          • Spotkanie  z Policjantem – 

            13 maja uczniowie klasy VII i VIII  uczestniczyli w spotkaniu z sierż. szt.  Patrykiem Pełszykiem, policjantem z Posterunku Policji Państwowej w Zalewie.

            Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Pan Pełszyk poruszył także temat cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu oraz umieszczania wizerunku osób w sieci bez zgody osoby widocznej na zdjęciu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się również, jakie mają prawa i obowiązki w świetle obowiązujących przepisów prawnych, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy jakie powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Przedstawił środki wychowawcze i naprawcze stosowane wobec nieletnich w przypadku popełnienia czynów niedozwolonych lub jeżeli wykazują przejawy demoralizacji.

            W drugiej części spotkania, w ramach preorientacji zawodowej, nasz gość przedstawił wymagania jakim muszą sprostać kandydaci, którzy chcieliby w przyszłości wykonywać zawód funkcjonariusza Policji Państwowej. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zadawać pytania.

            Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu zapewne  przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

            Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.

            Spotkanie dla uczniów zorganizował pedagog szkolny.

            Bardzo dziękujemy panu sierż. szt.  Patrykowi Pełszykowi za ciekawie przeprowadzoną prelekcję.

             

          • Wycieczka do Olsztyna

          •     W piątek 13 maja 2022r. klasa czwarta i piąta uczestniczyła w edukacyjnej wycieczce. Naszym celem było odwiedzenie muzeum, planetarium i arboretum. Oto relacja uczestników:

              "O godzinie 8.00 pojechaliśmy do Olsztynka. W zduńskiej pracowni malowaliśmy kafle według ludowych wzorów z XVIII i XIX wieku. Potem zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego. Byliśmy w mazurskich i warmińskich chatach wykonanych z drewna, widzieliśmy wiatraki, remizę strażacką, drewniany zabytkowy kościół, kuźnię, karczmę i zabudowania gospodarcze. Mogliśmy wyobrazić sobie jak wyglądało życie na Warmii ponad 200 lat temu.
              Następnie pojechaliśmy do Olsztyna gdzie odwiedziliśmy Planetarium. Uczestniczyliśmy w seansie „Ziemia, Słońce, Księżyc”. Potem w barze spożyliśmy posiłek i udaliśmy się do Arboretum w Kudypach. Tam zwiedziliśmy muzealną wystawę poświęconą pracy leśników. Później spacerowaliśmy po lesie, rozpoznawaliśmy różne gatunki roślin, widzieliśmy słoneczny zegar, zabytkowe ule, lapidarium głazów narzutowych. Po wyjściu z arboretum mieliśmy relaks na placu zabaw.
            Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Gietrzwałdzie, miejscu objawień. Zwiedziliśmy Bazylikę, przeszliśmy szlakiem wyznaczonym przez kapliczki-stacje Drogi Krzyżowej. Byliśmy przy źródełku, gdzie każdy mógł napić się wody. Niektórzy z nas zakupili pamiątkowe drobiazgi.

            Około godziny 19.00 wróciliśmy do Boreczna”.

            Uczestnicy wycieczki

            zdjęcia

          • Konkurs recytatorski - ogłoszenie


          • "Konkurs Recytatorski Szlakiem Konopnickiej"

            W piątek 20.05.2022r. o godz. 10:45, w świetlicy szkolnej (na pierwszym piętrze) odbędzie się szkolny konkurs recytatorski pt. "Szlakiem Konopnickiej".

            Uczestnicy konkursu będą recytowali utwory Marii Konopnickiej w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII.

            Recytację oceniać będzie jury w składzie:

            1. Pan Dyrektor – Ryszard Zakrzewski

            2. Pani Anna Cieplicka

            3. Pan Piotr Przyczyna