• Szkoła w Surbajnach

•    Budynek szkolny w Surbajnach był wzniesiony na początku ubiegłego wieku (przed II wojną światową były tu dwie klasy, nauczycielami byli dwaj bracia Sengpiel Kurt i Wilhelm ), również po drugiej wojnie urządzono tutaj szkołę. Chodziły do niej dzieci z Surbajn, Zatyk, Międzychodu i Rąbit. Urządzono tutaj klasy I-III. Pierwszym kierownikiem placówki był Kalinowski Karol, po nim, aż do zamknięcia kolejno: Rusiecki, Łotys, Misiowiec ( mąż, póżniej jego żona ), Łopata i Kwiatkowska. Szkołę zamknięto w roku 1969.

Absolwentami tej szkoły byli:

Tadeusz Danielczuk, Danuta Szatrawska, Stanisław Żołądkiewicz, Zdzisław Żołądkiewicz, Zofia Pawłowska, Bożena Lis, Lucyna Roznowska, Ryszard Wyrębiak, Justyna Wyrębiak, Janina Jarosz, Jurek Wilczek, Marian Paliński, Henryka Nosek, Stanisława Kiciak itd. Obecnie budynek jest własnością prywatną państwa Rokosz.

Korzystalismy z następujących źródeł:

Lista absolwentów na podstawie relacji: Tadeusza Danielczuka i Danuty Szatrawskiej.

(Opracowała Izabela Waszjło)