• Ogólnopolski projekt edukacyjny Powstańcy’44 – pamiętamy! – 2 edycja

• Informacje o projekcie - 2 edycja.pdf

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) oraz szkół ponadpodstawowych. Inicjatywa uzyskała dotychczas patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
          Cele ogólne projektu:
          - rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego,
          - budowanie tożsamości narodowej uczniów, rozbudzanie uczuć patriotycznych,
          - ukazanie wpływu wojny na losy powstańców, cywilów i dzieci,
          - poznanie życiorysów Powstańców,
          - zapoznanie uczniów z materiałami źródłowymi (filmy, zdjęcia, ilustracje, teksty źródłowe),
          - uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych,
          - uświadomienie konieczności dbania o pokój na świecie- poznanie lektur obowiązkowych: „Ziela na kraterze” Wańkowicza, twórczości K. K. Baczyńskiego,
          - poznanie lektur uzupełniających (wybór),
          - rozwijanie kompetencji kluczowych.

Zgłoszenia (pełna nazwa szkoły, adres, województwo, klasa, nazwiska i adresy e-mail nauczycieli realizujących projekt) należy wysłać do końca września 2021 r.
          Treści, które należy omówić na lekcjach:
          1. Przebieg Powstania Warszawskiego,
          2. Codzienność w czasie powstania (żywność, zdrowie i higiena),
          3. Symbole Polski Walczącej,
          4. Trzy Warszawy – ulice, schrony i podziemie,
          5. Cywile podczas Powstania Warszawskiego,
          6. Młodociani żołnierze Powstania Warszawskiego,
          7. Dzieci w czasie powstania - Harcerska Poczta Polowa,
          8. Krzysztof Kamil Baczyński – poeta walczącej stolicy (wiersze wybrane),
          9. Życie i śmierć Krystyny Wańkowiczówny („Ziele na kraterze” M. Wańkowicza),
          10. Emocje rodzica po stracie dziecka (list do Krysi z „Ziela na kraterze” M. Wańkowicza).
          11. Dlaczego powinniśmy pamiętać o Powstańcach?
          12. Jak nie dopuścić do kolejnej wojny? Co jest w życiu ważne?
          Obowiązkowo dwie lektury uzupełniające (do wyboru):
          1. „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski,
          2. Tadeusz Gajcy – poezja,
          3. Józef Szczepański "Ziutek" – poezja,
          4. „Dziewczyny z powstania” - Herbich Anna,
          5. „Antygona z Charłupi Małej. Zofia z Surmińskich Dobrzańska” – Maciej Rataj,
          6. „Powstanie '44” - Norman Davies,
          7. „Galop’44” - Monika Kowaleczko-Szumowska,
          8. „Kurier z Warszawy” - Jan Nowak-Jeziorański,
          lub inne teksty wybrane przez nauczyciela (autorstwa uczestnika powstania lub o tematyce powstańczej).
          Każdy nauczyciel biorący udział w projekcie zobowiązany jest do:
           zastosowania TiK,
           zastosowania metody projektu,
           utrwalenia z uczniami wybranej formy wypowiedzi,
           zorganizowania z uczniami zbiórki pieniędzy na rzecz powstańców i przelanie ich na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z dopiskiem "zbiórka dla Powstańców": Raiffeisen Bank Polska S.A. 06 1750 0012 0000 0000 2268 4221 (https://www.1944.pl/artykul/pomoc-dla-najbardziej-potrzebujacych-powstanc,4545.html) Kwoty przelane przez poszczególne szkoły nie będą publikowane – do informacji publicznej podana zostanie ostateczna kwota zebrana w ramach całego projektu.
          Sprawozdanie z realizacji zadań (wraz z potwierdzeniem przelewu) należy wysłać do 14 stycznia 2022r. na adres e-mail: powstancy44pamietamy@gmail.com.
          Nauczyciele oraz placówki otrzymają zaświadczenie za udział w projekcie.
          W jednej klasie projekt może być realizowany we współpracy przez polonistę, historyka i wychowawcę.
          Na stronie projektu na bieżąco będą pojawiać się informacje o patronatach oraz pomoce dydaktyczne dostępne online:
          Na portalu społecznościowym Facebook została założona grupa, która jest miejscem wymiany pomysłów i doświadczeń związanych z projektem.
          Patrycja Michalik,
          Pomysłodawca i koordynator projektu,