• Laureaci konkursów

          • Rozstrzygnięcie konkursów oraz rozdanie nagród

            W lutym nastąpiło rozstrzygnięcie dwóch konkursów zorganizowanych w okresie świątecznym. Oto laureaci:

            - „Prawa dziecka moimi oczami”  - zorganizowała p. Anna Rachwał

            I miejsce – Zuzanna Jerzyk, kl. I,

            I miejsce – Paweł Rachwał, kl. I,

            - „Konkurs na Lapbook/Kartkę świąteczną” – zorganizowała p. Julita Sobolewska

            Klasy I – III

            - I miejsce – Pola Michałowska, kl. II,

            - I miejsce – Paweł Rachwał, kl. II,

            - II miejsce – Lena Brodowska, kl. II.

            Klasy IV- VII

            - I miejsce – Oliwia Zambrzycka, kl. IV,

            - I miejsce – Natalia Gałęza, kl. VII,

            - II miejsce – Nikola Liwenda, kl. VII,

            - II miejsce – Antonina Tarnowska, kl. VII,

            - III miejsce – Kornelia Szlachtowicz, kl. VII.

            Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i upominki.

            Dyplom oraz nagrodę otrzymał również Alan Skurzewski z klasy VI, który uzyskał wysoki wynik na szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego.

            GRATULUJEMY WSZYSTKIM
            I ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH!!!

             

          • Uroczysty apel

          •    24 lutego 2023 w sali gimnastycznej w obecności przedstawicieli Rady Rodziców miał miejsce uroczysty apel. Po zaśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor Ryszard Zakrzewski, który poinformował zebranych, że szkoła już w oficjalny sposób wystąpi z wnioskiem o przyznanie naszej placówce imienia Janusza Korczaka. Uzasadnienie wniosku odczytał nauczyciel Piotr Przyczyna. Potem swoje podpisy pod dokumentem   złożyli: Przewodniczący Rady Rodziców pan Paweł Tarnowski, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Antonina Tarnowska i Przewodniczący Rady Pedagogicznej dyrektor Ryszard Zakrzewski.

               Po przemówieniach oficjalnych gości rozeszliśmy się do klas.

            zdjęcia

          • Lekcja biblioteczna

          •      23 lutego 2023 roku uczniowie klasy drugiej uczestniczyli po raz kolejny w zajęciach w Bibliotece Publicznej.

            Były to zajęcia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, temat zajęć dotyczył tym razem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który w kalendarzu przypada 21 lutego.

            Pani bibliotekarka jak zawsze przygotowała dla dzieci interesujące zadania, były związane z tematem ćwiczenia logopedyczne, artykulacyjne, łamigłówki językowe. Wszystkie ćwiczenia miały na celu poprawę dykcji oraz usprawnienie artykulacji trudnych wyrazów. Każdy uczeń miał za zadanie przeczytać poprawnie  rymowankę, wierszyk, np. „Stół z powyłamywanymi nogami”,

            „ Król Karol kupił królowej Karolinie...”

            Nie każdy poradził sobie z takim łamańcem językowym. Dlatego w ramach pocieszenia  dzieci wykonały samodzielnie barwnego kogucika z piórek, foliowej rękawiczki i słomki. Kolorowe koguciki mogły zabrać ze sobą do domu na pamiątkę zajęć bibliotecznych.

                   Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że nasz język ojczysty do łatwych nie należy, ale musimy dbać o poprawną wymowę trudnych głosek i wyrazów.

                                                                                                                 Maria Potorska

            zdjęcia

          • 5 wskazówek na lżejszy plecak

          • Co zrobić, żeby plecak nie był taki ciężki? Normy BHP dotyczą dźwigania ciężarów pracowników w pracy. A co z dziećmi? Ich kręgosłupy dopiero rozwijają się... zadbajmy o kręgosłupy naszych pociech.

            Twoje dziecko idzie do szkoły. A plecak każdego roku wydaje się ważyć kilka kilogramów więcej – za dużo. Zdarza się, że siedmiolatek, ośmiolatek dźwiga codziennie 15 kg plecak. Jeśli codziennie wozisz dziecko do szkoły samochodem, to jeszcze pół biedy. Czy na prawdę nie da się z tym nic zrobić? Owszem, da się.

            1. Musisz dowiedzieć się, czy w szkole są szafki ( w naszej szkole są) – nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać w nich np. buty na zmianę czy niektóre ciężkie podręczniki. Dziecko może zostawiać tam książki, z których nie będzie się uczyć oraz część pomocy naukowych.
            2. Musisz sprawdzać też czy Twoje dziecko wyciągnęło wszystkie książki z poprzedniego dnia szkoły – Częstym powodem przeciążonego tornistra jest noszenie niepotrzebnych książek. Nieuważny uczeń czasem nosi podręczniki nawet kilka dni! Nie tylko nieuważny, ale też roztargniony, albo po prostu nie wie, że należy je wyciągnąć. Przypominaj o tym dziecku.
            3. Jeśli chodzi o zeszyty. Kiedy kupujesz 90-kartkowe zeszyty – są one cięższe od tych 32 kartkowych. Zwróć też uwagę na okładkę. Czy dziecko potrzebuje twardej, ciężkiej okładki? – Oczywiście do j. polskiego, czy matematyki możesz kupić zeszyt o większej ilości kartek, ale w jakim celu dziecko ma nosić zeszyt z tyloma pustymi kartkami? Oczywiście do przyrody czy biologii kupujmy 32-kartkowe, nie więcej. Zawsze sumarycznie to mniejsza waga. Jeśli nie wiesz ilu kartkowe kupić zeszyty, zapytaj wychowawcy-nauczyciela.
            4. Kupując tornister/plecak zwróć uwagę na jego wagę – Możesz wybrać lżejszy plecak. Często plecaki mają metalowe lub plastikowe elementy, które zwiększają wagę plecaka nawet o 1,5 kg! To tyle co dwa podręczniki.
            5. Zaproponuj rodzicowi dziecka z ławki lub dziecku by umówiło się z kolegą z ławki – Dzieci najczęściej siedzą na każdej lekcji z jakimś stałym kolegą bądź koleżanką. Wtedy istnieje możliwość, by podzielić się obowiązkiem noszenia książek. To duże udogodnienie i o połowę lżejszy plecak. Wkazówka po konsulatcji z nauczycielem.

             

            PO CO O TYM PISZĘ? TEN CIĘŻAR MA WPŁYW NA POSTAWĘ DZIECKA. PRZEDE WSZYSTKIM CHODZI O KRĘGOSŁUP. A jeśli tak, to zwróć też uwagę na sposób noszenia plecaka.

            Poniżej przekazuję 5 wskazówek jak poprawnie nosić plecak, tak by był zgodny z ergonomią ciała młodego człowieka. Na zdjęciu zaznaczono newralgiczne punkty.

            plecak dziecka zgodnie z bhp profil szkolenia bhp szkolenie bhp wstepne ogólne

            BHP 1. Górna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości ramiom.

            BHP 2. Plecak nie powinien być dużo szerszy od ramion dziecka (patrząc z przodu na dziecko)

            BHP 3. Paski naramienne powinny być szerokie i należy na bieżąco je regulować, gdyż dziecko w okresie szkolnym szybko rośnie. Zwróć uwagę, by regulacje były mocne, by wyeliminować automatyczne ich wydłużanie się.

            BHP 4. Tył tornistra powinien być wyścielany i ergonomicznie ukształtowany, tak by łatwo mógł dopasować się do pleców dziecka.

            BHP 5. Dolna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości kości miedniczej dziecka.

            Tutaj porównuję jak niepoprawne i poprawne noszenie plecaka kształtuje kręgosłup naszych dzieci.

            ZGODNIE Z BHP postawa dziecka podczas noszenia plecaka zasady bhp, ergonomia szkolenie bhp andrychów

            Czy wiesz, że kiedy plecak „zwisa” z pleców, to dziecko mimo woli pochyla się w przód, aby zrównoważyć ciężar a wtedy aż o 60 % wzrasta ciężar odczuwany przez organizm dziecka.

            Konieczne jest zatem uświadomienie Was drodzy Rodzice w tym temacie.

            Zatem reasumując – Rodzice – macie ogromny wpływ na ciężar plecaków swoich pociech.

            Zbyt duży ciężar i nieprawidłowy sposób noszenia plecaka wpływają również na inne narządy. Narażone są np. stawy biodrowe, kolana i stopy dziecka a także może powstać nawet asymetria mięśniowa. I nie pozwólmy by dzieci nosiły plecaki na jedno ramię!

            Bardzo często zdarza się, że efekty nabytych wad postawy w dzieciństwie są uwidocznione dopiero w dojrzałym wieku. Zwyrodnienie kręgosłupa, karku, ból stawów czy bolące lędźwie (korzonki) a nawet zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Czy chcecie tego dla swoich dzieciaczków?

            Drugi element leży po na naszej stronie. Będziemy systematycznie "odchudzali” plecaki. Proszę czekać na konkretne instrukcje nauczycieli przedmiotów.

            Dyrektor Szkoły

             

          • Walentynki

          • WALENTYNKI W SZKOLE

               Dnia 14.02.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Dzień ten wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. 

               Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie klas 0-VIII, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, dzień wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do  specjalnej skrzynki przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Następnie walentynkowe listonoszki „Amorki” rozdawały pocztę w czasie przerw. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni.

               Podczas walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze i drzwi klasowe udekorowano czerwonymi serduszkami. Na świetlicy szkolnej była przygotowana ścianka walentynkowa, na której można było zrobić sobie zdjęcie. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.

            Iwona Bartoszewska

          • "Wygrać z sepsą"

          •    29 stycznia 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w kolejnym, już 31 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który przebiegał pod hasłem "Wygrać z sepsą". Kilka dni wcześniej, przed feriami zimowymi, w trakcie przeprowadzonej na terenie szkoły zbiórki zgromadzono 525,,00 zł. Zebrane fundusze zostały przekazane na ręce Szefa Sztabu, pani Fryderyki Małachowskiej, w sztabie WOŚP w Zalewie.W wolontariat zaangażowały się uczennice z Samorządu Uczniowskiego: Antonina Tarnowska z klasy VII, Sara Bartoszewska z klasy VIII, Nikola Ozimkiewicz z klasy VIII oraz pani Iwona Bartoszewska, które wspólnie zbierały pieniądze na terenie Boreczna. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale od rana kwestowałyśmy pod kościołem parafialnym w Borecznie. Łączna kwota jaką uzbierały dzielne wolontariuszki to 1350,49 zł. Bardzo dziękujemy za hojność i serdeczność wszystkim, którzy dołączyli się do akcji.

            Iwona Bartoszewska.