• Dziel się Uśmiechem

•        Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w programie edukacyjno- profilaktycznym PCK i Klubu Wiewiórka pod hasłem „Dziel się Uśmiechem”.

Celem programu była edukacja najmłodszych uczniów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Zajęcia odbywały się cyklicznie od października 2022 do końca marca 2023.

Podczas zajęć uczniowie mogli korzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych oraz uczestniczyli w akcji fluoryzacji zębów przeprowadzanej przez pielęgniarkę szkolną.

Mamy nadzieję, że udział w programie przyniesie dzieciom sporo korzyści w postaci zdrowych zębów.

Patronami programu było Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

Nad realizacją programu czuwała Maria Potorska- opiekun Klubu Wiewiórka oraz Danuta Gradys- opiekun Szkolnego Koła PCK.

• Dzień bez plecaka

•       Coraz częściej obchodzony jest w szkołach wyjątkowy dzień. Dzień bez plecaka, bo o nim właśnie mowa, świętowany zarówno w podstawówkach jak i szkołach średnich.

Wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka i zostawienie w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu może posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, sklepowy wózek.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Dzień bez plecaka odbył się w naszej szkole 21 marca br. Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją. Zdjęcia mówią same za siebie!

Nasi uczniowie przywitali w ten sposób Pierwszy Dzień Wiosny. W szkole tego dnia było naprawdę wesoło.

Warto wspomnieć, że celem tego dnia jest zwiększanie naszej świadomości o trudnych warunkach bytowych i problemach z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.

Bardzo dziękujemy uczniom, którzy przyłączyli się do świętowania tego dnia.

Iwona Bartoszewska

• „Wszyscy jesteśmy różni, lecz tak samo ważni”

• 21 marca to Światowy Dzień Zespołu Dawna czyli Dzień Kolorowej Skarpetki.

W naszej szkole tego dnia przygotowana została tablica informacyjna o znaczeniu tego dnia.

Dlaczego 21 marca? Data jest symboliczna. Dzień Osób z Zespołem Downa przypada na 21 dzień III miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Celem tego święta jest budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.

W ten wyjątkowy dzień można było założyć skarpetki w różnych wesołych kolorach. Również nie do pary. Promowanie takiej akcja ma na celu zachęcenie ludzi do rozmów na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.

Pedagog  A. Rachwał

• Powitanie wiosny

• „Dzisiaj do nas przyszła wiosna,

pora roku to radosna.

Zakwitają wtedy kwiatki,

krokusy i żonkile zdobią nam rabatki....”

21 marca w pierwszy dzień wiosny uczniowie z klas 1-3 wyruszyli z kolorową marzanną na powitanie wiosny. Pogoda nie zawiodła, więc dzieci w radosnym nastroju udały się na boisko szkolne. Tam recytując wierszyki na pożegnanie zimy wrzuciły kukłę do ogniska. Następnie każdy mógł sobie upiec kiełbaskę oraz spróbować, jak smakuje w wiosenny dzień. Podczas zabaw dzieci szukały oznak wiosny, dziewczynki znalazły przebiśniegi oraz kwitnącą leszczynę.

Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na stałe.

Maria Potorska

Danuta Gradys

Iwona Bartoszewska

• Pokaz możliwości drukarek 3D

•    15 marca uczniowie klas I-IV w sali gimnastycznej odbył się pokaz drukarek 3D. Uczniowie zapoznali się z możliwościami, jakie posiadają tego typu urządzenia. Pilnie obserwowaliśmy działanie sprzętu. Kilkoro uczniów otrzymało efekty pracy drukarek.

W trakcie pokazu chętni uczniowie mogli sprawić sobie pamiątkowe zdjęcie.

• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

•     Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych od naszej społeczności szkolnej pod pomnikiem Danuty Siedzikówny - Inki w Miłomłynie zostały złożone kwiaty aby oddać hołd Polakom walczącym  o wolność po II wojnie światowej.

Piotr Przyczyna