• Lekcja biblioteczna

          •    Uczniowie klasy II oraz przedszkolaki z oddziału Smerfów uczestniczyli w lekcjach  w bibliotece szkolnej. Temat zajęć był nader wdzięczny, bo oglądaliśmy i czytaliśmy piękne i mądre książki o zwierzętach leśnych.   

          • Teatr Piasku Tetiany Galitsyny – „Opowieść Wigilijna” - wycieczka

          •    Dnia 2 grudnia 2021 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w ciekawym wydarzeniu. Wraz z opiekunami: P. Robertem Jędrzejakiem, P. Iwoną Bartoszewską oraz P. Hanną Bobek-Kaśkiewicz pojechali do Elbląga na premierowe show pt.: „Opowieści Wigilijne" w Twoim mieście!.

               Przedstawienie było ekscytujące, ponieważ oprócz tradycyjnych wystąpień aktorów, uczniowie byli oszołomieni niesamowitą sztuką malowania piaskiem i światłem w wykonaniu artystów.

               Wyjazd był udany, dzieci nie tylko przypomniały sobie treść lektury obowiązkowej, ale przeżyły również przepiękne chwile i dały się ponieść Bożonarodzeniowej atmosferze.

            zdjęcia

             

            Autor: Hanna Bobek-Kaśkiewicz

             

             

             

          • Tradycyjne andrzejki w klasach I-III

          •  

               Zgodnie z tradycją, 29 listopada, klasy I-III w pięknie przystrojonych klasach urządziły wspólne andrzejki. Teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka, ale dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość.

               Spośród wszystkich zabaw lanie wosku i odczytywanie cienia również wzbudziło najwięcej emocji. Oprócz tego, dzieci przestawiały buty, szukały imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu oraz wróżyły, kim będą w przyszłości. W przerwach mogły odpocząć, posilić się i zaspokoić pragnienie oraz podziwiać swoje stroje. Wróżby andrzejkowe zmieniają się wraz z cywilizacją. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci wróżby z wykorzystaniem programów multimedialnych, np.: WordWall.

               Uczniowie zaprosili do wspólnej zabawy dyrektora szkoły Ryszarda Zakrzewskiego, który z zainteresowaniem towarzyszył dziecięcej uroczystości.

            zdjęcia

            Maria Potorska
            Teresa Jakubiec
            Danuta Gradys

             

          • „DEBATA” - program profilaktyczny

          •  

              25 listopada 2021 roku uczniowie klasy VII oraz VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „DEBATA” prowadzonych przez panią dr psychologii w ramach programu rekomendowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.

              Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u naszych uczniów stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, zmiana stereotypów oraz zburzenie mitów związanych z alkoholem.

            W programie wykorzystano metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego, a były to m. in.:

            • tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach,

            • sondaż, którego celem było zmodyfikowanie przekonań normatywnych uczniów,

            • przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,

            • „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu,

            • proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje związane z piciem alkoholu,

            • zabawy dydaktyczne,

            • promowanie zabawy bez alkoholu,

            • praca grup nad „tym co nas może chronić”,

            • osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia – „świadka trzeźwości”,

              Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie dowiedzieli się o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych, uświadomili sobie, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia, ształtowali asertywność, która jest niezwykle ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (najczęściej w sytuacjach rówieśniczych).

               Uczniowie pozytywnie ocenili udział w programie „Debata”, o czym świadczyły wyniki ewaluacji przeprowadzonej przez realizatora.

              Na zakończenie spotkania prowadząca opowiedziała uczniom o zawodzie psychologa i psychoterapeuty (specyfika pracy, istotne wymagania i umiejętności, przykładowa ścieżka edukacyjna).

              Program został przeprowadzony we współpracy pedagoga szkolnego z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zalewie, która sfinansowała warsztaty. Bardzo dziękujemy!

             

             

            Notatkę przygotowała

            Ania Rachwał

             

          • Zabawa w programowanie

          •  Do naszej szkoły przyjechali przedstawiciele agencji Lupus z robotami edukacyjnymi Photon. Trzy sympatyczne roboty wyglądały jak niezłe zabawki tymczasem są to zaawansowane technologicznie maszyny. Wyposażonego w 10 czujników robota można zaprogramować na wiele sposobów – daje się nim sterować; wykrywa przeszkody, reaguje na dźwięk, zmiany oświetlenia czy dotyk.

             Dzięki Agencji  LUPUS uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pracy z tymi robotami. Szkoda, że zajęcia trwały krótko i  wszyscy nie zdążyli przetestować możliwości tych urządzeń.

          • "Nie tylko nauką żyje uczeń..."

          • W czwartek 18 listopada odbyła się zabawa taneczna dla klas IV-VI naszej szkoły. Już wcześniej trwały przygotowania. Trzeba było wykonać dekorację sali, zadbać o sprzęt nagłaśniający. Rodzice przygotowali poczęstunek dla swych pociech.

            O godzinie 15:30 rozpoczęła się nasza impreza. Nad wszystkim górowała głośna muzyka. W rytm najnowszych przebojów uczestnicy zabawy tańczyli co sił swoje "tańce-łamańce". Przy stolikach na korytarzu można było pograć z kolegami w gry planszowe. W klasach  delektowano się słodkościami oraz napojami. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.

            Zabawa zakończyła się o godzinie 18:30. Uczestnicy pod opieką Rodziców  bezpiecznie wrócili do domów.

            zdjęcia

            Anna Cieplicka

            Monika Szczypska

          • Wizyta żołnierza

          •    Uczniowie z klasy pierwszej wykonali laurki dla żołnierza-taty kolegi z klasy wracającego właśnie ze służby przy granicy polsko-białoruskiej. W piątek 19 listopada tata Maćka odwiedził klasę pierwszą i podziękował za pamięć. Opowiedział krótko o służbie na granicy, wskazał na mapie Polski miejsce, skąd właśnie wrócił.

               Dzieci wyraziły swoją wdzięczność za trudną pracę, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa nam wszystkim. Ten spontaniczny dziecięcy gest sprawił radość odbiorcy.  Możemy czuć się bezpiecznie, bo przy granicy czuwają polscy żołnierze.

              Każde dziecko otrzymało słodki upominek. Na koniec uczniowie wręczyli jeszcze jedną laurkę, na której umieścili napis: DZIĘKUJEMY!

            zdjęcia

             

            Maria Potorska

            Anna Rachwał

          • Pierwsza pomoc przedmedyczna - szkolenie

          •    15 listopada uczniowie z klasy pierwszej i szóstej uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadziła ratowniczka medyczna z PCK w Morągu.

               Dzieci dowiedziały się w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, jak opatrywać rany oraz jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. Przy okazji wszyscy przypomnieli sobie numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku.

               Podczas szkolenia wszyscy uczestnicy mieli okazję wykonać dużo ćwiczeń praktycznych. Starsi uczniowie z klasy szóstej pod bacznym okiem instruktora, ćwiczyli na manekinie wykonywanie sztucznego oddychanie oraz masaż serca.

               Jest to bardzo ważne, ponieważ opanowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy może komuś uratować życie.

            Zdjęcia

            Maria Potorska

            Irena Wółkiewicz

          • Alkogogle i narkogogle – niecodzienne zajęcia z zakresu profilaktyki

          •    W ramach działań profilaktycznych realizowanych na podstawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii nasza szkoła otrzymała gogle profilaktyczne, do wykorzystania podczas zajęć wychowawczych i profilaktycznych.

            W piątek 12.11.2021r. w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia profilaktyczne  z wykorzystaniem właśnie  alkogogli i narkogogli,.

            Narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę: dezorientację, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu, poczucie euforii, zaburzenia koncentracji i koordynacji, spowolnienie czasu reakcji, czy uczucie nudności.

            Anna Rachwał – pedagog szkolny, przeprowadziła je z uczniami klasy VI, VII i VIII. W trakcie zajęć młodzież zapoznała się ze skutkami używania alkoholu, nikotyny, substancji psychoaktywnych oraz leków na receptę. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy zajęć mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Każde ćwiczenie uczniowie najpierw musieli wykonać bez okularów np. (spacer po linii, stanie na jednej nodze, wrzucanie piłki do kosza, kozłowanie piłki, slalom, zbieranie przedmiotów, chwytanie piłki, napisanie na klawiaturze kilku prostych słów, otwieranie zamka kluczem w drzwiach), by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też po zażyciu narkotyków. Przede wszystkim uzmysłowiły uczniom, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.

            Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat szkodliwości substancji uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w goglach pozwoli im dokonywać właściwych wyborów w dorosłym życiu.

             

            Notatkę przygotowała

            Ania Rachwał

             

             

          • „W  sercach niepodległa….”

          • Święto Niepodległości

               Uroczyste świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości to niewątpliwie jedno z najważniejszych dla każdego Polaka wydarzeń, dlatego na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości obchodzonych w naszej szkole.

               Z tej okazji 10 listopada 2021 roku odbył się uroczysty apel upamiętniający 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia wszyscy uczniowie i pracownicy naszej placówki, a także zaproszeni rodzice wzięli udział w uroczystości, oddając hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę.

               Spotkanie zainaugurował Pan Dyrektor, przypominając o istocie Święta Niepodległości oraz oddawaniu szacunku symbolom narodowym. Ponadto zwrócił uwagę na pielęgnowanie tradycji narodowych w naszej szkole i zaprosił wszystkich gości do wspólnego odśpiewania najważniejszej polskiej pieśni patriotycznej oraz zachęcił do wysłuchania części artystycznej.

               Upamiętniając bohaterstwo, walecznść i męstwo naszych przodków o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy zebrani zaśpiewali hymn Polski, tym samym włączjąc się do akcji "Szkoła do hymnu", zorganizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej.

               Następnie uczennice z klas VI i VII przedstawiły w części artystycznej  długą i trudną drogę do zwycięstwa Polski i Polaków. Za pomocą pięknych wierszy i patriotycznych pieśni przypomniały najważniejsze fakty historyczne. Symboliczne zapalenie zniczy i przywołanie sylwetek polskich bohaterów wywołało wśród uczestników apelu chwilę refleksji i zadumy. Następnie Klasa III zaśpiewała pieśń patriotyczną, a najmłodsi uczniowie naszej szkoły, machali dumnie flagami, ciesząc się, z tego, że są Polakami.

                Podsumowaniem uroczystej akademii było wystąpienie Pana Dyrektora, który podziękował młodzieży za przedstawienie tak pięknej lekcji historii i patriotyzmu.

               Uroczysty apel był doskonałą okazją do wyróżnienia uczniów, laureatów Konkursu Ortograficznego oraz uczniów, którzy wzięli udział w konkursie na wykonanie lapbooka z okazji 11 listopada.

               Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania do apelu, za który odpowiedzialny był Piotr Przyczyna oraz Iwona Bartoszewska.

             

             Pamiętajmy, że jesteśmy Polakami!

            zdjęcia

             

            Autor: Hanna Alicja Bobek-Kaśkiewicz

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w MGCK w Zalewie – „Tobie Polsko malujemy”

          •  

                Podczas uroczystości tegorocznego  Święta Niepodległości, 11 listopada w MGCK w Zalewie wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody dla laureatów konkursu plastycznego pt. „Tobie Polsko malujemy”. Jury w składzie Anna Kozak, Fryderyka Małachowska i Anna Kiłyk wyłoniło 9 zwycięzców.

                Z naszej szkoły w pierwszej grupie wiekowej (klasy I – III) zwyciężył  Paweł Rachwał z klasy I.

               Wyróżnione rysunki jak i pozostałe prace zostały wyeksponowane przy głównej scenie sali widowiskowej MGCK, gdzie można było je podziwiać.

              Naszemu laureatowi Pawłowi gratulujemy!

             

            Notatkę przygotowała

            Ania Rachwał

          • "Tajemnicza przemiana" zajęcia przyrodnicze

          •     9 listopada  uczniowie z klasy I, II i III  uczestniczyli w ciekawych zajęciach o tematyce przyrodniczej, które odbywały się w bibliotece publicznej.

                Gościem spotkania była  Alina Rodziewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Pani przywiozła ze sobą wywodzący się  z Japonii Mały Teatr Ilustracji (Teatr Kamishibai) i przedstawiła dzieciom  historię motyla w sztuce pt. „Tajemnicza przemiana”.

               W ten ciekawy sposób uczniowie poznali cykl życia motyla od larwy do pięknego, wielobarwnego owada. Dowiedzieli się też jak ważną rolę w owej przemianie odgrywa pokrzywa, która jest głównym pożywieniem tego gatunku. Dzieci nauczyły się rozpoznawać po wyglądzie  kilka gatunków motyli oraz poznały miejsca, gdzie zimują motyle, np. w stercie jesiennych liści.

              Każdy uczeń wykonał zadanie polegające na ułożeniu  z elementów obrazkowych cyklu życia motyla oraz dostosował opis do odpowiedniego gatunku.

                Na pamiątkę tej ciekawej lekcji dzieci otrzymały karty pracy z ilustracjami motyli.

             Mamy nadzieję, że w przyszłości uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce.

            zdjęcia

                    Maria Potorska

                    Teresa Jakubiec

                    Danuta Gradys

          • Lekcja biblioteczna

          •                  29 października  uczniowie klasy I  odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Borecznie.

            Dzieci miały okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach, których celem było zachęcenie najmłodszych do czytania książek. Pani bibliotekarka zapoznała wszystkich z książkami różniącymi się treścią, wielkością, szatą graficzną, okładką.

            Najbardziej podobało się dzieciom odgadywanie tytułów książek, ponieważ w nagrodę każdy otrzymywał słodką niespodziankę wylosowaną z piernikowego domku. Najmłodsi czytelnicy uczyli się też, jak należy szanować książki. Każdy uczeń wykonał zakładkę do swojej książki.

            Na koniec  bibliotecznej lekcji dzieci wypożyczyły do samodzielnego przeczytania książkę, która je najbardziej zainteresowała.

             Pierwszoklasiści obiecali, że będą systematycznie odwiedzać bibliotekę.


          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          •    29 października 2021r uczniowie z klas 4-8 którzy wygrali eliminacje klasowe przystąpili do finału Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Po powitaniu zebranych Dyrektor Szkoły przypomniał uczniom o wciąż trwającym Roku Cypriana Kamila Norwida. Przybliżył dzieciom postać tego wybitnego polskiego poety, jednocześnie życząc uczniom powodzenia w zmaganiach z ortografią. 

               Tekst dyktanda był oparty na fragmentach wiersza Cypriana Kamila Norwida oraz zawierał wybrane wątki z biografii naszego wieszcza. Najlepszymi okazali się następujący uczniowie:

            I - Maksymilian Mariański kl.  8

            II - Oliwia Chlewicka kl. 7

            II - Sara Bartoszewska kl. 7

          • Wycieczka do Elbląga

          •    28 października 2021 r. uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Elbląga. W Multikinie obejrzeli film pt.: "Ron Usterka", a potem bawili się w Parku Piekarczyka. Aby trochę odpocząć po szaleństwach w Parku Zabawy i Ruchu, spacerowali podziwiając Starówkę. Pod Katedrą zrobili sobie zdjęcie przy pomniku papieża, św. Jana Pawła II, a potem przeszli pod Pomnik Piekarczyka i wysłuchali historii o legendarnym obrońcy Elbląga.

               Wycieczka sprawiła dzieciom dużo radości, chciałyby ją jak najszybciej  powtórzyć.

            Teresa Jakubiec

            Sylwia Gawryś

            Maria Potorska

            Danuta Gradys

            Zdjęcia

          • ZNAMY WYNIKU KONKURSU „TAK SIĘ SKŁADA”

          •           W konkursie wzięło udział sześć zespołów trzyosobowych z klas I-III. Konkursowe zadanie polegało na ułożeniu oryginalnej konstrukcji z klocków wafli. Wszystkie projekty okazały się wyjątkowym owocem dziecięcej wyobraźni, kreatywności, pasji i wzbudziły powszechne zainteresowanie i podziw.

            Dziękujemy uczestnikom konkursu i serdecznie gratulujemy zwycięzcom: Lenie Bartosz, Karolinie Janickiej oraz Zuzannie Chlewickiej.

                      Fundatorem nagród była Rada Rodziców, która przekazała zwycięskiej drużynie bony w wysokości 50,00 zł do wykorzystania w sklepie „Berkson” w Zalewie.

            Konkurs nie odbyłby się gdyby nie życzliwość Dyrektora M-GCK w Zalewie – Pani Fryderyki Małachowskiej i rodziców ucznia naszej szkoły Macieja Bartosiewicza, którzy użyczyli nam klocków na czas konkursowych zmagań.

             

          • Kiermasz książek

          •    Zapraszamy na kiermasz książek w dniu 29 października 2021 r. od godziny 9.40 do 10.40. (piątek). Ceny książek od 2 zł. Zysk ze sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup lektur do biblioteki szkolnej.

          • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE DLA NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW

          •  

            26.10.2021r. w naszej szkole realizowany był program profilaktyki uniwersalnej pt. „CUKIERKI”, który znajduje się na liście MEN Bezpieczna Szkoła +, a oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem - "Cukierki". Program realizowano w formie warsztatów, a uczestnikami byli uczniowie klas I - III SP. Warsztaty poprowadził trener – psycholog z Ośrodka Psychoprofilaktyki Nowa Perspektywa z Krakowa.

            Cele spotkania:

            · przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;

            · rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;

            · kształtowanie troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;

            · nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;

            · rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach, które mogą mieć miejsce się na terenie szkoły.

            Spotkanie bardzo podobało się uczniom. Z uwagą słuchały bajki oraz odpowiadały na zadawane pytania. Podczas spotkania uczniowie również dowiedzieli się kim jest psycholog oraz na czym polega jego praca.

            Warsztaty sfinansowane zostało przez Urząd Gminy Zalewo – Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za co bardzo dziękujemy.

            Zdjęcia

             

            Notatkę przygotowała

            Ania Rachwał

             

          • Kiermasz ciast

          •    22 października w naszej szkole odbył się kiermasz wypieków zorganizowany przez Radę Rodziców. Za symboliczną  kwotę można było kupić przeróżne ciasta i babeczki. Wypieki sprzedawane były podczas zajęć z wychowawcami, a wybierać było w czym...

               Akcja odniosła ogromny sukces, nauczyciele, pracownicy i uczniowie z chęcią kupowali  słodkości. Bardzo szybko zapasy łakoci skończyły się. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wydatki szkolne.

              Rodzice aktywnie zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu: upiekli ciasta i je sprzedawali. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie ciast i organizację całej imprezy, a także tym, którzy skusili się na kawałek ciasta - uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom!